„Z výsledků jsme nadšeni. Vyhráli jsme absolutně neočekávaně,“ reagoval na vítězství své strany lídr ČSSD pro Liberecký kraj Stanislav Eichler.

ČSSD tak získala patnáct mandátů v zastupitelstvu kraje, hlasy získala od 26,79 procent voličů.

Modro-oranžová koalice se konat nebude

Jednička kandidátky sociálních demokratů Eichler má podle svých slov v úmyslu získat historicky první post hejtmana pro ČSSD. Koho osloví vítězná strana ke spolupráci ve vedení kraje bezprostředně po sečtení hlasů nechtěl Eichler prozradit. „Nyní odjíždíme na předsednictvo ČSSD do Prahy. Až v neděli odpoledne prozradíme, s kým bychom rádi v Libereckém kraji spolupracovali,“ uvedl za sociální demokracii Stanislav Eichler.

Už nyní je jasné, že se rozhodně nebude opakovat v kraji koalice dvou vládních stran ODS a ČSSD. Sociální demokraté totiž bezprostředně před zahájením voleb v Libereckém kraji vydali prohlášení, v němž uvedli, že do koalice s ODS nepůjdou.

Občanská demokratická strana přitom vybojovala výsledkem v právě uplynulých volbách druhý nejvyšší počet mandátů v zastupitelstvu Libereckého kraje, a to dvanáct. Získala 22,50 procent platných hlasů (7 mandátů). Pro občanské demokraty jde o velkou porážku, neboť získali nejméně platných hlasů ze všech voleb do krajských zastupitelstev konaných v Libereckém kraji (zisk ODS rok 2000 – 24,81 %, rok 2004 – 36,05 %).

Rekordní účast

V letošních volbách v Libereckém kraji přitom byla nejvyšší účast vůbec, konkrétně 38,07 %. „Pro nás je to bezesporu zklamání, že jsme nedokázali zvítězit, zvláště nad sociální demokracií v našem kraji. Samozřejmě trošku taháme za kratší konec, pro nás je trochu škoda, že voliči uvěřili slibům, které se netýkaly krajských voleb,“ okomentoval výsledek lídr ODS Radim Zika.
Úspěch starostů, mají 7 křesel

Třetí příčku obsadila Komunistická strana Čech a Moravy, ziskem 13,89 procent. Na záda jim doslova dýchali Starostové pro Liberecký kraj, kteří se ziskem 13,78 procent obsadili čtvrté místo a získali sedm křesel v zastupitelstvu. Tři místa v zastupitelstvu Libereckého kraje vybojovala ještě Strana pro otevřenou společnost se ziskem 6,12 % hlasů.

Konečný počet hlasů:

ČSSD 34749
ODS 29187
KSČM 18018
Starostové pro Liberecký kraj 17878
Strana pro otevřenou společnost 7937
Strana zelených 6415
Unie pro sport a zdraví 5711
Koalice pro Liberecký kraj 4984
Volte Pravý Blok 1522
Dělnická strana - za zrušení poplatků ve zdravotnictví 1157
SDŽ - Strana důstojného života 1111
Národní socialisté a rozumní 538
Sdružení pro republiku-Republikánská strana Československa 312
Česká strana národně sociální 149