Naposledy byl Bedřichov ucpaný auty, která zde odstavili milovníci běžeckého lyžování, o uplynulém víkendu. Policisté museli kvůli náporu lyžařů v sobotu dopoledne uzavřít příjezdové silnice do Bedřichova, provoz obnovili až po poledni. Podobným kolapsům by měl předejít právě nový informativní dopravně-provozní systém.

„Cílem systému je zejména informovat řidiče a návštěvníky Bedřichova a Janova nad Nisou o dopravní situaci a možnostech parkování v těchto místech. Kupříkladu obec Bedřichov je významná turistická a sportovní lokalita. Projekt pomůže například eliminovat popojíždění automobilů, které hledají místo na zaparkování. Systém také umí ještě před obcí efektivně odklánět dopravu, a to především v době maximální zaplněnosti parkovišť,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Bedřichov zaplavili v sobotu 20. ledna milovníci lyžování.
VIDEO: Nával běžkařů, plná parkoviště. Policie uzavřela příjezd do Bedřichova

Systém připravila firma CROSS Zlín za nabídkovou cenu 12 milionů korun. Kraj přislíbil, že už brzy řidiče informuje také o dostupnosti webu a aplikace. V časech konání významných sportovních akcí pak systém může plnohodnotně nahradit stávající dopravní značení zakazující vjezd do obce. „Vše budeme navíc vyhodnocovat a optimalizovat tak, aby v budoucnu byly příjezd a parkování v Bedřichově a Janově nad Nisou pro řidiče co nejpohodlnější,“ doplnil náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták.

Podle starosty Bedřichova Petra Holuba se budou moci lépe orientovat návštěvníci ze všech směrů – tedy od Jablonce nad Nisou, Tanvaldu, Liberce i Frýdlantu. „Hlavní podrobné informační tabule jsou přímo v obci Bedřichov, na České Chalupě a ve Mšeně na Janovské. Návštěvník uvidí aktuální stavy parkovišť také na webu. Výhodou systému je jeho možné doplnění nebo rozšíření v případě potřeby,“ dodal Holub.

Ivo Gajdošík z firmy CROSS Zlín pak upřesnil, že celý systém bude nápomocen nejenom obcím samotným, ale i všem návštěvníkům Jizerských hor. „V rámci zkušebního provozu jsme ovládání aplikace zjednodušili tak, aby s ní mohly pracovat zodpovědné osoby jednoduše z mobilního telefonu a nemusely tak příliš narušovat svou aktuální činnost. Výhodou také je, že celý systém je připraven na případné budoucí rozšíření dalších blízkých lokalit,“ zmínil Gajdošík.

Mohlo by vás zajímat: Požár zachvátil pilu v Lučanech. Hasiči nasadili i dron s termokamerou

Zdroj: HZS LK