Běhej lesy Jizerská
Kdy: Sobota 29. srpna
Kde: Bedřichov, Jizerské hory
Časový limit: 8 hodin (50 km), 3,5 hodiny (22 km), 3 hodiny (11 km)
Doporučená obuv: silniční/trailová
Povrch: štěrk, lesní cesty – 20%, asfalt – 60%, panely – uprostřed se štěrkem – 20%
Registrace: www.behejlesy.cz

Ikonickými místy jako Hřebínek, Smědava, Jizerka či Olivetská hora projíždí každý rok běžkaři legendárního závodu Jizerská 50. Kochat se okolím bez sněhové pokrývky mohou účastníci akce Běhej lesy Jizerská. Amatérští i profesionální sportovci zaplní v sobotu 29. srpna bedřichovský stadion, aby změřili síly, jak se soupeři, tak sami se sebou. Na výběr budou mít ze tří tras v různých délkách, a to 11, 22 nebo 50 km.

Uspořádání závodu ovlivnila vlna koronaviru, organizátoři museli přijmout určitá opatření. „Snažíme aktivně vytvářet bezpečné hygienické prostředí, a proto jsme se stali součástí iniciativy Za zdravé Česko. Jizerská bude mít pravděpodobně oddělený start a cíl tak, aby se nepotkávalo tolik běžců na jednom místě. Budou také rozděleny starty,“ upřesnil Richard Valoušek, mluvčí agentury Raul, která pomáhá při organizaci.

Aby pořadatelé zabránili většímu shlukování lidí na jednom místě, proběhne vyhlášení výsledků on-line. „Děti se ho ale dočkají a v rámci toho slavnostně otevřeme multifunkční prolézačky v logu Jizerské 50,“ dodal Valoušek.

I letos se mohou běžci těšit na řadu novinek. Jednu z nich představují tzv. speed cup kelímky, které jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí. Nový design získaly i medaile, které se dají zasadit do půdy či květináče a vyrostou. „ V neposlední řadě pak řešíme dopad závodu na životní prostředí, proto v zázemí nenajdete žádné letáky, obyčejné kelímky a podobně,“ doplnil organizátor David Douša.

K původním dětským závodům a třem tratím přibyl nově VoltaRUN. Jeho délka se pohybuje mezi čtyřmi až šesti kilometry a je určen pro pěší, rodiny s dětmi, kočárky a pro případný doprovod, který by chtěl zafandit závodníkům. „Padesátky se účastní například světový šampion Lukáš Konečný se svou svěřenkyní a nejlepší českou boxerkou Fabianou Bytyqi, dále se chystá souboj tří generací Řezáčů, kdy poběží slavný Stanislav Řezáč se svým tátou i synem. To bude paráda,“ podotkl Valoušek.

Aktuálně se mohou zájemci hlásit na všechny tři trasy, i když na některé zbývá jen pár desítek míst. „Mám velkou radost, že zájem je stejný jako v minulém roce. Celkově se dařilo mít každý rok mírný nárůst účastníků a letos se držíme toho loňského, což byl rekordní ročník. I proto jsme navýšili kapacitu závodu na 50 km,“ podotkl Douša.

A proč nestrávit poslední srpnovou sobotu v pohodlí domova? „Zájemci se proběhnou krásnou přírodou Jizerských hor a udělají nejen něco pro sebe, ale také v rámci registrace pro handicapovanou Karolínku. Ta se narodila komplikovaným předčasným porodem s vrozenou vadou nožiček,“ odpověděl Valoušek. Finanční podpora běžců ze série Běhej lesy Jizerská by pokryla její měsíční pobyt na intenzivní neurorehabilitaci v Armandi therapyclinic.  

Soutěž
Ve spolupráci s Běhej lesy jsme pro vás připravili soutěž. Stačí správně odpovědět na otázku: Kolik závodů má seriál Běhej lesy? Své odpovědi posílejte do neděle 23. srpna na mail jiri.louda@vlmedia.cz. Dva vylosovaní, kteří odpoví správně, obdrží po jedné registraci zdarma na trať vlastního výběru v rámci Běhej lesy Jizerská.