V nejbližších dnech se rozhodne o osudu největšího hudebního festivalu na severu Čech. Obec i pořadatelé chtějí vyladit vzájemné vztahy a řešit problematické pasáže na společném jednání. Poplatky za letošní ročník jsou uhrazeny, podle pořadatelů by však neměly dále do budoucna růst.
„Na jednání chceme navrhnout a bojovat za zmrazení poplatků, které již překračují únosnou mez,“ uvedl Pavel Mikez za pořádající agenturu. Podle jeho slov nelze každý rok poplatky zvyšovat, zvláště pokud se od příštího roku zvedne sazba DPH z 5 na 9 procent i u vstupného na kulturní akce.
Podle starosty Jiřího Nejedla snížení poplatků není možné. „Ceny poplatků jsou jasně dané,“ řekl Nejedlo.

Nad Benátskou nocí visí řada otazníků

Zastupitelstvo se rozhodlo, že snižování není možné. Sám starosta vidí daleko větší problémy s dopravní situací v obci během konání festivalu. „Letos bezmála kolabovalo centrum obce. Dopravní situace byla téměř za hranicí únosnosti. Pokud by festival navštívilo za obdobné situace ještě více návštěvníků, nevím, co by se dělo,“ uvedl Nejedlo. Okresní ředitelství Policie ČR v Jablonci, do jehož rajónu obec spadá, řešilo v době konání festivalu množství přestupků. „Nejčastějším zaznamenaným přestupkem bylo špatné parkování, které bránilo i v plynulosti provozu,“ konstatovala Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie. Podle závažnosti přestupku přistupovali policisté i k pokutám. „Pokud se s obcí dohodneme na poplatcích, máme připraveno na příští rok zpřísnění podmínek vjezdu a zastavení v obci. Bezprostředně po festivalu začala v součinnosti s policií sumarizace opatření,“ řekl Mikez. Byť je podle jeho slov pro festival prioritou setrvání na Malé Skále, nebrání se ani přesunu do jiných lokalit. „Festival s Malou Skálou nepadá. Máme vytipována jiná místa, již vedeme předběžná jednání,“ dodal Mikez. Bez ohledu na místo konání je jistý termín konání 16. ročníku Benátské noci. Jako tradičně připadne na poslední červencový víkend, tedy 25. až 27. červenec. „Jsme v jednání s managementem Status Quo nebo Jethro Tull, ale máme připraveny další varianty. Ne vždy se dohodneme, kapely například nemají volný termín nebo na turné některý rok nevyjedou,“ dodal Mikez.