Nepořádek v obci, velké množství převážně neznámých lidí, pochybné existence některých návštěvníků. I tak by se daly shrnout důvody, proč si početná část obyvatel Malé Skály nepřeje setrvání festivalu Benátská noc na území obce. V obci má festival nižší podporu mezi místními obyvateli, než se očekávalo.

Lidé, kteří v pátek a sobotu volili zastupitele na Malé Skále, měli kromě zvažování, koho zvolit do vedení obce další dilema. Jsem pro nebo proti konání obřího festivalu Benátská noc na území obce? A skoro všichni, kteří přišli volit zastupitele, volili i budoucnost festivalu.

Výsledky ankety

Výsledky ankety přinesly překvapivé zjištění. Podpora setrvání festivalu není tak velká, jak vedení obce předpokládalo. „Anketa až povážlivě zahýbala obcí. Myslel jsem, že se letech situace uklidnila a lidé jsou festivalu nakloněni,“ komentoval Jiří Nejedlo, starosta obce.

Jestliže lidé z volebních okrsků mimo centrum Malé Skály, tedy z obcí Mukařov a Sněhov, setrvání festivalu téměř bez výhrad podpořili, přímí sousedé festivalu zůstali rozpolceni.

Pro setrvání hlasovalo sto devadesát devět obyvatel, proti bylo jen o čtyřicet méně. Jedenačtyřiceti lidem je jedno, zda festival zůstane.

„Hlavně mi vadí nepořádek, který tady trvá vlastně celý týden. Obec je plná zvláštních individuí, stahují se sem i vagabundi,“ popsal jeden z nesouhlasných hla­sů.

Podle Nejedla setrvání festivalu brzdí i nepříliš precizně dodržované smlouvy s pořadatelem akce. „Finance za pronájem obecních pozemků jsme měli dostat do konce září, stále je nemáme. I to poškozuje festival v očích veřejnosti,“ myslí si Nejedlo, jež dobrovolně opouští křeslo starosty.

Podle jeho slov je ale zřejmé, že peníze plynoucí z pronájmu pozemků i z drobného prodeje obyvatel jsou příjemnou částí festivalu. „Vydělají si i místní spolky,“ dodal.

Nová jednání

Jednání pořádající agentury s novým zastupitelstvem vypukne zcela jistě ještě na podzim. Organizátoři festivalu ale hlásí snahu o setrvání festivalu na Malé Skále.

„Setrvání je naší prioritou. Doufáme, že se s obcí dohodneme, ale také máme své hranice, kam se dá až dojít,“ sdělil Pavel Mikez za agenturu.

Pokud by se přece jen obec a organizátoři nedohodli, festival se může stěhovat. „Máme dvě varianty. První – festival se posune z obecních pozemků vedle. Druhá – přesun festivalu do jiného katastru,“ uvedl Mikez.

Podle jeho slov se nejedná o v minulosti deklarované Dolánky u Turnova, místo případného přesunu nechtěl ale blíže specifikovat.

Letošní ročník festivalu přinesl pořádající agentuře prodělek ve výši téměř tří miliónů korun. I proto žádali o snížení poplatků, které ale obec zamítla. „Vždy jsme ale svých závazků dostáli a dodržíme je i letos,“ slíbil Mikez.

Příští ročník festivalu, který letos získal třetí místo v konkurenci devatenácti největších festivalů v České republice nové ankety Festivalové hudební ceny, se má uskutečnit 29. až 31. července. Zda na Malé Skále nebo jinde, ukáží již příští měsíce.

Pořadatelé oslovili již všechny velké české skupiny a interprety. „Trochu víc se vracíme do českých hájů. Do konce roku zveřejníme i několik zahraničních hostů,“ doplnil Mikez.