Do soutěže na prodej léčebny se přihlásila mimo jiné i Jizera – Železný Brod, akciová společnost. Ta soutěž vyhrála, byť nenabídla nejvyšší nabídku. Mezi devíti uchazeči nabídla společnost cenu 30,3 milionu korun, když nejvyšší nabídka údajně činila 50 milionů korun. Celá situace se znelíbila nejen opozici, ale i koaličním radním a zastupitelům.
„Nechceme sahat dovnitř výběrového řízení, rozhodně nechceme zpochybňovat výběrové řízení jako takové,“ uvedl Petr Bendl, hejtman Středočeského kraje. Předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš pro ČTK uvedl, že kupující získá nejen zůstatky na účtu LDN ve výši 25 milionů korun, ale i nerozdělený zisk 2,5 milionu korun. Celkový výnos z privatizace je tudíž podle Dolejše zanedbatelný. „Lze to přirovnat ke krádeži za bílého dne. Je do nebe volající prodávat perfektně vybavené zařízení za hodnotu malometrážního bytu,“ uvedl Dolejš.
Společnost Jizera – Železný Brod je obestřena rouškou tajemství. Nedisponuje webovou stránkou, v rejstříku je uvedena jen adresa společnosti v Železném Brodě, žádný telefonní kontakt. Ve společnosti v roce 2002 došlo k celkové obměně představenstva, předsedou je Milouš Kvaček, trvalým bydlištěm v Praze. Kontakt se Deníku podařilo sehnat až z informací z krajského úřadu.
Pokračování ze strany 1/ Ani krajský úřad Středočeského kraje kontakty na společnost, která zvítězila ve výběrovém řízení, příliš neoplývá. „S kontakty na společnost jsme měli také problém, v podstatě jsme se společností ze začátku jen mailovali,“ řekl Martin Kupka, tiskový mluvčí Středočeského kraje. Podle jeho slov kraj trvá na tom, že soutěž byla transparentní a dodal, že navrhovaná cena nebyla dominantním kritériem. Samotnou společnost nezná ani vedení města, kde by měla sídlit. „O žádné takové společnosti nic nevím,“ konstatoval Václav Horáček, starosta Železného Brodu.
Podle Milouše Kvačka, předsedy představenstva, společnost Jizera – Železný Brod splnila všech pět hodnotících kritérií: cenu, zpracování kvality projektu, investic, spolupráce s krajem a kvality udržení zaměstnanosti. „Tuto soutěž jsme jednoznačně vyhráli. Ode dneška máme nedůvěru ke všem soutěžím vypsaných Středočeským krajem. Pokud se bude prodej opakovat, rozmyslíme si, zda do toho znovu půjdeme,“ uvedl Milouš Kvaček, který přirovnal krajský úřad k trhacímu kalendáři. „Bohužel, myslím si, že se odvolal ten, který prostě má vyhrát za jakoukoli cenu,“ dodal Kvaček. Podle koaličních i opozičních zastupitelů je prioritou udržení kvalitní zdravotní péče. Na druhou stranu uznali, že v případě LDN ve Vojkově jde o zvláštní případ, protože do zařízení v minulosti směřovaly značné investice.