Smutek zavládl mezi psovody horské služby. Jizerskohorskému lavinovému psu Benjimu říkali ranař. Do všeho šel s plným nasazením, ať šlo o skutečné pátrání nebo cvičnou akci. Podlehl zákeřné rakovině tlustého střeva.

„On se nezabije v práci, ale v osmi letech ho skolí nemoc,“ smutně říká jeho pán Pavel Hořejší. Pes bojoval statečně a na potíže upozornily Hořejšího jeho bolestivé potíže s vyměšováním. „Ani doktor Baudyš už nemohl pomoci,“ dodává psovod.

Bez psa si ale Hořejší život představit nedokáže. Z chovné stanice v Krásné Lípě si přivezl Rockyho, který má z rodiny veškeré předpoklady stát se dobrým záchranářským psem. „Jednoho jeho bráchu má Karel Novák v Krkonoších a druhého Jan Sembdner v Jeseníkách,“ vysvětlil Hořejší.

Byť na osmi měsících, už se Rocky chystá na první lavinový kurz od příštího pondělí. „Chci z něj zase udělat lavinovou hvězdu, veškeré dispozice má, pořád šmejdí čumákem u země,“ těší ze z mladého čtyřnohého přítele psovod. Letos na podzim už půjdou poměřit síly s ostatními v plošném vyhledávání.

Rocky je podstatně jiný než byl ranař Benji. „Ten skočil ze střechy, Rocky si řekne, proč bych skákal, když jsou vedle schody. Víc přemýšlí,“ popisuje chuť psa do práce.

Osmiměsíční štěně se jmenuje Rocky. Jeho starší sourozenci slouží také u horské služby, jeden v Krkonoších a druhý v Jeseníkách. Jejich otec je mistr republiky ve stopování.


Benji dostane cedulku se jménem

Osmiletý Benji na podzim loňského roku složil veškeré atesty a byl ve vynikající formě. O to více jeho odchod všechny zaskočil. „Pes je vždy u nás i právoplatný člen rodiny,“ uzavřel Hořejší.

Psí záchranář zůstal v Jizerských horách v hornatém svahu za úpravnou vody v Bedřichově. Na mohutné skále hlídající jeho vzpomínku přibude na jaře destička se jménem Benji.