Lana se pomalu napínají. Akademický sochař Pavel Míka a jeho pomocníci napjatě sledují, jak se socha Panny Marie pomalu odlepuje od podstavce. „Pomalu, praská,“ volá sochař na jeřábníka. Socha konečně stojí na zemi, na dřevěných trámech. Zkouší sochou hýbat.

Opravdu, pod nohama hlavní sochy se rozevírá velká škvíra. „Očekával jsem to, trhlin jsem si všiml již při prvním ohledání sochy,“ popsal Míka.

Převazují se lana a za chvíli je socha oddělena od koule, na které stála. „Už to bylo opravované,“ ukazuje Míka na místo prasknutí. Sochou prochází železná tyč, jako čep. Podle sochaře nebylo spojení moc upravováno a vypadá to na kompletní lom.

„Naposledy prošla socha restaurací v roce 2002 při rekonstrukci celého náměstí. Nyní je jasné, že velkou opravou prošla i v minulosti,“ poukázala Dana Picková z památkové péče železnobrodské radnice. Socha se na korbu nákladního vozu dostává tedy ve dvou kusech.

Pavel Míka ale v pátek přijel pro sochu z jiného důvodu. Na jaře jí totiž muž z Vyškova, který městem vlastně jen projížděl, brutálně „upravil.“ Kladivem jí urazil hlavu, prý ze svého náboženského přesvědčení. A sochař má Panně Marii zpátky vrátit tvář.

„Ještěže socha stojí vlastně naproti služebně městské policie. Ti na pachatele hned vyběhli. Kdoví, co by se stalo, kdyvby stála někde bokem. Zřejmě by ji ten člověk rozbil kompletně,“ poznamenala picková.

„Něco takového udělá snad opravdu jen blázen, který by se neměl volně pohybovat,“ doplnil sochař.

Na rekonstrukci sochy má několik měsíců. „Smlouvu jsme postavili tak, aby socha stála na místě do Velikonoc,“ uvedl Milan Malina, vedoucí odboru územního plánování brodské radnice.

Památkáři ze zbytků rozbité hlavy část obličeje sestavili, což sochaři práci ulehčí.

Zbývá jen poklidit lešení a zabezpečit podstavec. Sochař vylézá na vrcholek podstavce a připevňuje igelit, aby do podstavce nezateklo. Pak jen sepsat protokol o převzetí. Od zítřka bude socha Panny Marie pobývat v Praze. V rámci ozdravného procesu.

Socha i kašna pochází z první poloviny 18. století. Její oprava vyjde nejméně na sto šedesát tisíc korun. Pachatel bylpolicií obviněn trestných činů poškozování cizí věci a výtržnictví.

Akademický sochař Pavel Míka vyučuje restaurátorské práce i na Akademii výtvarných umění v Praze.