Před pěti lety oběhl Česko. Zdolal 1 400 kilometrů za 42 dnů a během nich se podařilo vybrat přes sto tisíc korun pro nemocnou Terezku. V té době se bývalému poslanci Evropského parlamentu zrodila myšlenka přeběhnout celý kontinent. „Tehdy mě napadlo, že Evropa není vlastně o moc větší, tak proč to nezkusit,“ popsal vznik nápadu na charitativní běh s názvem Run Europa for Light Edvard Kožušník.

Běží s šestikilovým batohem a bez podpůrného týmu. Zvláště polská rovina byla někdy při běhu v těchto dnech doslova výhní. „Cesta touto částí Evropy je neskutečně krásná, bylo na co se dívat. Ne všichni ale mají tu možnost tyto krásy vidět, proto běžím pro organizaci Světlo pro svět, která vrací lidem zrak,“ svěřil se Kožušník.

Zdroj: Youtube

Sdružení Světlo pro svět vzniklo v České republice v srpnu 2007 jako sesterská organizace sítě Light for the World. Její projekty se zaměřují na léčbu očních chorob prostřednictvím operací šedého zákalu, prevence trachomu a léčení jeho následků, dále také na rehabilitace dětí s postižením a jejich začleňování do společnosti. To vše v nejchudších oblastech světa.

PŘISPĚJTE CHUDÝM AFRIČANŮM NA OPERACI

Kožušník chce svým výkonem strhnout ostatní pro to, aby přispěli na operaci šedého zákalu potřebným v Africe. Zákrok na jednom oku lze udělat již za 800 korun. Proto se celá akce jmenuje Run Europa for Light. Lidé mohou přispět prostřednictvím formuláře na internetových stránkách. „Ne každý může běžet a ne všichni vidí svou cestu. Připojte se ke mně a podpořte aktivity zaměřené na prosperitu v rozvojových zemích Afriky. Všechny dary budou použity na péči o zrak obyvatel žijících v nejchudších zemích afrického kontinentu,“ vyzval Kožušník.

Z Helsinek vyběhl 12. července a do Frýdlantu doběhl včera odpoledne. Právě Frýdlant se stal vůbec prvním českým městem, kam na své cestě z Finska doběhl. „Mám za sebou 28. běžecký den a zatím jsem uběhl přibližně 1 403 kilometrů,“ řekl po doběhnutí Kožušník, který na Frýdlantsku svého času jako europoslanec řešil problém polské elektrárny Turów a pomáhal získat peníze na obnovu regionu po povodních před deseti lety.

DO PRAHY POBĚŽÍ PŘES JEŠTĚD

V úterý v devět hodin ráno vyrazí od frýdlantské radnice směr Liberec. A proč zrovna sem? „Z Finska do Španělska je to přibližně 5 000 km a přes Liberec je to nejkratší. A Ještěd jako liberecký symbol a zatím nejvyšší bod na trase samozřejmě nemohu vynechat,“ odpověděl běžec.

V Liberci nejdříve doběhne do Lidových sadů, kde se k němu mohou v poledne připojit další zájemci a společně pak běžet na liberecké náměstí Dr. Edvarda Beneše. „Tady si dám malé pivo a pak bych rád pokračoval na Ještěd,“ upřesnil svůj program sportovec. Do Prahy doběhne 17. srpna, druhou část trasy Česko Španělsko plánuje zdolat v roce 2019.

Běhu se věnuje necelých šest let. Během působení v europarlamentu přibral a ručička váhy se zastavila na 103 kg. To pro něj byl důvod začít se hýbat. „Běhat jde kdykoliv a kdekoliv. Nakonec se z toho stal koníček a dokonce organizuji on-line kurzy pro běžecké začátečníky. Další začíná 3. září a zatím se přihlásilo přes 1 600 zájemců,“ popsal Kožušník svou cestu k běhání.

Na svém YouTube kanálu uveřejnil video, kde zkoušel běhat slepý a několikrát i dělal vodiče slepým běžcům. Jak přiznal, právě bez podpory fanoušků by takovou akci nezvládl. S nimi se dělí o zážitky prostřednictvím sociálních sítí. „Je mi čtyřicet sedm a asi jsem na tom nebyl nikdy fyzicky lépe. Navíc když jsem vybíhal z Finska, vážil jsem 89 kilogramů, po třech týdnech mám 85,“ uzavřel Kožušník.