O listopadu a prosinci loňského roku se může směle tvrdit, že silničáři nachytali zimu nepřipravenou. Do konce roku 2015 totiž v Jablonci, ač se to nezdá, napadlo celkem 14 centimetrů sněhu. Od Nového roku přibylo dalších 9 centimetrů. Jablonecká radnice každoročně na začátek posledního ročního období, tedy od 1. 11. 31. 12. rezervuje na zimní údržbu celkem 5 milionů korun.

„Už na začátku prosince jsme věděli, že necelé tři miliony můžeme přesunout do oprav komunikací a mohli jsme zrealizovat velkoplošnou opravu ulice Pod Vodárnou," řekl ekonomický náměstek Miloš Vele.

I přes malé sněhové srážky si neodpočinuli pracovníci Technických služeb Jablonec ani Veřejně prospěšných prací. „V případě potřeby jsme prováděli zejména preventivní údržbu na exponovaných místech, abychom zajistili bezpečnou sjízdnost," sdělil jednatel jabloneckých technických služeb Milan Nožička. Mimo to byly prováděny po městě úklidové a údržbové práce.

Podobně jako vloni

Začátek letošní zimy (2015/16) má podobný průběh jako tomu bylo i vloni. Sníh tehdy začal ve větším množství padat až kolem 5. ledna. Během dvou dnů potom napadlo až 25 centimetrů sněhu. „Loňská zima byla trochu specifická tím, že chvilku mrzlo, chvilku byla obleva a sněhové přeháňky se střídaly s omrzlicí nebo s deštěm. Teplotní rozdíly mají vliv na spotřebu posypových materiálů. I když nesněží, silnice jsou lehce namrzlé a kloužou. Je potřeba je ošetřit. Z dosavadního vývoje vyplývá, že letos by se mohla situace opakovat," komentoval strasti se zimní údržbou jablonecký primátor Petr Beitl.

V současné době se již odklízí podle připraveného Plánu zimní údržby. Na zmar nepřijdou ani doposud nevypotřebované zásoby posypového materiálu. Ty zůstávají ve skladech TSJ k další spotřebě. Písek i drť se dá například použít jako stavební materiál i v průběhu roku, sůl zůstává ve skladu na další zimu.