Běžkařům na stadionu v Bedřichově už dlouhá léta citelně chybí zázemí, kde by se mohli převléct nebo si jen dojít na toaletu.

„Říkáme tomu stadion, ale ve skutečnosti ho tvoří jen trať. Byla by potřeba budova, kde by se mohli lyžaři v klidu převléct, osprchovat se nebo případně najíst,“ řekla Deníku ředitelka Jizerské o.p.s. Milena Jelínková. Taková budova by v nejbližších letech v Bedřichově konečně mohla vyrůst. Na přípravách se intenzivně pracuje.

„V současné době se chystá projekt pro územní rozhodnutí,“ poznamenal starosta Bedřichova Petr Šmaus.

Sama obec Bedřichov má sice velký zájem na tom, aby se zázemí pro lyžaře konečně realizovalo, peníze na něj ale nemá. „Proto zatím ani není možné mluvit o nějakých termínech, kdy by se stavba mohla uskutečnit. Chceme být ale připraveni a mít hotový projekt, až se naskytne příležitost získat potřebné finance,“ konstatoval Petr Šmaus.

Na stadionu mají vyrůst tři budovy

Na stadionu v Bedřichově by měly vyrůst hned tři budovy včetně zázemí pro Jizerskou o.p.s. Budově, která by měla být zázemím pro běžkaře, se zatím říká Lyžařský klub.

Podle Mileny Jelínkové je zázemí pro lyžaře zřejmě největší slabinou bedřichovské běžkařské trati.

„Co se týče upravování tratí nebo techniky, patříme v rámci České republiky ke špičce, v zázemí jsme ale hodně pozadu. Na mnoha jiných místech jsou budovy pro lyžaře běžným jevem. U stadionu v Bedřichově je sice alespoň parkoviště, kde jsou toalety, zázemí tam ale jinak není žádné,“ podotkla Milena Jelínková.

Očekávané zázemí pro běžkaře bude v podstatě další etapou úprav prostranství bedřichovského stadionu. Letos už se podařilo upravit výjezd ze stadionu a zároveň zrekonstruovat pětikilometrovou trať.

Běžkaři se konečně dočkají zázemí

Rekonstrukce běžecké trati vyšla na deset milionů korun a byla částečně financována z Operačního programu příhraniční spolupráce Česko-Polsko Cíl 3.

Nejčerstvější novinkou týkající se lyžování v Bedřichově je nedávné zavedení dárcovských sms na podporu Jizerské magistrály. Od 11. listopadu mohou zájemci dobrovolně přispívat na úpravu a údržbu lyžařských tratí, kde mohou lidé jezdit zdarma.

„Sehnat peníze na úpravu tratí je stále složitější. Rozhodli jsme se proto více oslovit samotné lyžaře. Úprava a údržba tratí vyjde ročně zhruba na čtyři miliony korun,“ komentovala Milena Jelínková, ředitelka o.p.s., která již od roku 1999 spravuje Jizerskou magistrálu.

Na úpravu tratí pravidelně přispívají obce Bedřichov a Janov nad Nisou, města Liberec a Jablonec nad Nisou a Liberecký kraj. „Jizerská magistrála se ale neobejde ani bez desítek sponzorských darů od firem. A již v letošním roce jsme velmi pocítili napjatou atmosféru v ekonomice, která firmám velí omezit některé výdaje,“ doplnila Milena Jelínková s tím, že i proto se Jizerská o.p.s. rozhodla zapojit i samotné lyžaře.

PODPORA MAGISTRÁLY
můžete zaslat dárcovské sms ve tvaru – DMS MAGISTRALA na číslo 87 777
můžete zaslat peníze na účet veřejné sbírky Jizerské magistrály 229 222 824 / 0300