Také na Jablonecku začaly v pondělí přijímací zkoušky na střední školy. Aby byl ve škole co největší klid, připravili pro studenty jabloneckého gymnázia Dr. Antona Randy ve velkém sále Eurocentru program, který vyvrcholil odpolední besedou s bývalými studenty. Ty teď všichni znají hlavně z televizních obrazovek. Zavzpomínat na svá jablonecká školní léta totiž přišli biatlonový reprezentanti.

Na pódiu se tak objevili Tomáš a Matěj Krupčíkovi, Jitka Landová, Eva Puskarčíková, Vít Jánov, Jessica Jislová nebo Barbora Tomešová. Mezi studenty se ovšem počítají i současný hlavní mužský trenér Marek Lejsek a jeho asistent Aleš Ligaun.

„Nápad na letošní program do Eurocentra v době přijímaček se zrodil v průběhu závěrečného závodu biatlonového světového poháru. Přišlo mi totiž naprosto unikátní, že v české biatlonové reprezentaci je 10 našich absolventů. Napsal jsem tedy Ondrovi Rybářovi, zda by všichni nepřišli na besedu do Eurocentra. Udělalo mi radost, že souhlasil," pochlubil se ředitel gymnázia Tomáš Hofrichter.

Zavzpomínat na začátky i členy biatlonových skupin přišli také manželé Soukalovi, kteří mají velký podíl na růstu nových talentů tohoto sportu. „Nejdříve jsem dělal od roku 1977 trenéra lyžování na tehdejší sportovní internátní škole v Jilemnici. Po devíti devíti letech jsem dostal nabídku přejít do nově vznikajícího střediska vrcholového sportu mládeže v Jilemnici, kde jsem začal trénovat biatlon," popsal svou cestu k tomuto sportu Karel Soukal.

V rámci besedy kromě povídání došlo také na fotografie, které pobavily nejen studenty, ale také samotné biatlonisty. Každý den se totiž nepoštěstí vidět šéftrenéra naší reprezentace Ondřeje Rybáře v šusťákovém kompletu nezvyklého vzoru. „Ta je tedy hodně vypečená. To vás sponzorovalo zoo," komentoval s úsměvem Tomáš Hauptvogel, který je sice televizním moderátorem, ale krátkou dobu působil také na jabloneckém sportovním gymnáziu v roli cyklistického trenéra.

Postupně na pódium vystoupali všichni bývalí absolventi, kteří zavzpomínali na svá studentská léta. Ne všichni přitom patřili do sportovní třídy. „Nebylo to jednoduché. Člověk šel ze školy na trénink, domů se dostával pozdě, takže nakonec jsem dostal individuální plán," přiznal Vít Jánov, který studoval v třídě klasického gymnázia.

Právě on se spolu s Barborou Tomešovou od letošní sezóny přesouvá z pozice závodníka do role fanouška. „Biatlon mě provázel mým životem skoro dvacet let. Za svoji kariéru jsem posbírala solidní řadu dobrých výsledků, ale postrádám nějaký velký, o který bych se mohla opřít a který by mě motivoval jít dál. Proto byla sezóna 2015/2016 moje poslední," oznámila Tomešová. V závěru došlo i na poděkování, směrem od realizačního týmu a závodníků všem, kteří se na současných úspěších v Jablonci podíleli.