Relativně nové jsou ale například kavárna Kafe na Pražský nebo Hrnec, první bistro Řemeslné Koláčkovy pekárny v Jablonci, v Rooseveltově ulici.

„Prodáváme zde všechno z naší pekárny a ve stejném duchu připravujeme chlebíčky, plníme sendviče domácími pomazánkami, pečeme sladké a slané koláče, dorty a dezerty. Vaříme skvělé polévky,“ zve majitel pekárny Jiří Koláček.

Návštěvníci si tu dají i kávu se zákuskem nebo kouskem dortu, nakoupí kvalitní pečivo, vše při jednom. „Čas od času se stavuji pro chleba a vždy si dám kávu, mají tady moc dobrou,“ potvrdila dvaačtyřicetiletá Lenka bydlící ve vedlejší ulici. Hrnec navázal na nedávnou existenci kavárny, která tu bývala před ním.

Silnice I/10 mezi Železným Brodem a Loužnicí.
Řidiči pozor. Nejrizikovější silnice jsou u Železného Brodu a u Jablonce

V kavárně Kafe na Pražský (na Pražské ulici, jak jinak) sedí odpoledne několik zákazníků. „Moc se mi tady líbí, je to takové stylové. Je tu překvapivě klid, přestože skoro hned před okny vede hlavní silnice. Když se musím s někým obchodně sejít, vezmu ho na kávu právě sem,“ přiblížila Nina Malá, častá návštěvnice Kafe na Pražský.

O vlastní kavárně sní kdekdo. „My jsme snili o kavárně, kam by si lidé chodili odpočinout a užít příjemné okamžiky, ve dne nad dobrou kávou, večer nad dobrým vínem. Snili jsme o místě, kde byste se cítili se jako na dovolené, užívali si pozornosti personálu, zaposlouchali se do zvuků pulzujícího podniku, a na chvíli zapomněli na svět tam venku. Snili jsme o místě, až nám snění už nestačilo. A tak vzniklo Kafe na Pražský,“ pousmála se majitelka Lucie Halamová.

Nově je otevřené i bistro v budově hotelu Petřín. Hotel byl dlouhá léta uzavřen, teď je ale plný života. V bistro nabídce naleznou zájemci mimo jiné nevšední hotdogy nebo vynikající croffli s ovocem.

„V letních měsících bude připraven i gril. Krásným bonusem je používání lokálních surovin od jizerskohorských dodavatelů jako je například lučanská pekárna či jablonecký řezník,“ sdělil provozovatel Ivo Konečný.

Burk v 90. letech minulého století. Budova skoro spadla.
Tajemné Česko. Kittelovsko je obestřeno aurou doktora Fausta z Jizerských hor

Podniků typu kavárny nebo bistra je v Jablonci samozřejmě daleko více. Oblíbeným se stal za relativně krátkou dobu Bueno Burger v Podhorské ulici, v jehož sousedství najdou zájemci i kavárnu Caffé Sentinel, což je zároveň i pražírna poctivé kávy. Již zavedenou je kavárna LaKavárna nedaleko soudu.

Své bistro v Jablonci provozuje i rodačka z Vietnamu Lien Hoang. Bistro Lien Quān je tak populární, až se dostalo na stránky prestižního magazínu Forbes.

Do Jablonce za bistrem dojíždí spousta lidí nejen z okolí. Dnes se v bistru dveře netrhnou. „Nevěděli jsme, jak nás zákazníci přijmou, jestli si k nám najdou cestu. První otevírací den jich tu bylo tolik, že jsme sotva stíhali obsluhovat. A pak jich každý den přibývalo víc a víc,“ vzpomněla Lien Hoang.

Sama se stala tváří bistra, když od prvopočátků obsluhuje hosty. V době, kdy muselo být bistro uzavřené v souladu s opatřeními proti šíření covid-19, se zapojila i do pomoci záchranářům a zdravotníkům, bistro pro ně připravovalo jídlo.

Jako členka vietnamské komunity šila také roušky. „Myslím, že už nás tady nikdo nebere jako vetřelce. V době pandemie jsme dokázali táhnout za jeden provaz,“ dodala Hoang.