Spojenci opět zvítězili! O zničení německé jednotky se zasloužili spojenecké jednotky za podpory hloubkových bombardérů na Nopvé Vsi směrem na Smržovku. Nelítostný boj začal v okamžiku, kdy německá hlídka zajala jednoho ze spojeneckých vojáků. Ten se po chvíli výslechu pokusil o útěk a byl zastřelen. Poté začala německá jednotka postupovat proti blížícímu se nepříteli a byla po chvilce odražena a donucena se stáhnout do opevněného tábora.

Po několika desítkách minut byla díky hloubkovým bombardérům a po úspěšném obchvatu zlikvidována. Kdo z německých vojáků nezemřel, padl do zajetí.
Letošní ročník představení Muzea vojenské techniky na Nové Vsi přilákal díky krásnému počasí neuvěřitelný počet návštěvníků. „Máme milé problémy, jak tolik lidí do areálu poskládat,“ uvedl jeden z pořadatelů.

„Již čtvrtým rokem s různými obměnami tyto bitvy organizujeme. Letos jsme se zaměřili na spojenecké jednotky. Koupili jsme pět britských tanků, hraná ukázka naopak přibližuje útok amerických jednotek na německé. Vše se odehrává na nejmenovaném místě,“ upřesnil za organizátory Jaroslav Janoušek, duchovní otec a zakladatel tradice rekonstrukcí možných bitev 2. světové války. Zároveň upozornil na fakt, že počtem pěti britských tanků se pyšní jako jediní v Evropě. Ukázku boje předvedlo na osmdesát členů klubu vojenské historie.

Celý program začal dopoledne prohlídkou vystavené vojenské techniky, a po skončení ukázky boje si zájemci mohli vyzkoušet střelbu například z kulometu. „Myslel jsem si, že kulomet střílí podobně jako samopal, ale až teď vidím, že zvláštnosti tu jsou,“ řekl Mirek Zajíc, který na bitvu dorazil až z Turnova.
Zvláště menší děti uvítaly možnost projet se v tanku. Celý program, tak jako při uplynulých akcích, proběhl bez větších průtahů a bez komplikací.