Část areálu Jablonex Group U Přehrady se ve středu proměnila v detašované pracoviště jabloneckého Úřadu práce. K poslednímu dni v měsíci září totiž propustila společnost sto osmdesát lidí.

V budově zůstávají již jen desítky zaměstnanců, kteří dokončují poslední zakázky, doprodávají zásoby, polotovary a pomohou s odprodejem strojů a majetku.

„O definitivním zániku společnosti rozhodne až krajský soud,“ upozornil personální ředitel skupiny Jablonex Group Josef Klofec.

Výrobu ukončila divize, která zpracovávala hotovou bižuterii. Pro dělnické profese již není práce, a ne jen pro ně. Proto ve spolupráci s úřadem práce zřídili v areálu U Přehrady na den jeho detašované pracoviště.

Úřad práce přesunuli do Jablonex Group

V budově ve středu fungovaly čtyři zprostředkovatelky. Lidem, kteří právě přišli o práci, poskytovaly rady a dále jim pomáhaly s evidencí na úřad práce.

„Je to jednodušší jak pro nové uchazeče, tak pro úřad práce. Lidé nemusejí k nám a na úřadě se nehromadí velké množství žadatelů o práci,“ vysvětlil důvod vzniku detašovaného pracoviště analytik jabloneckého Úřadu práce Michal Holý s tím, že službu nabízí úřad práce vždy firmám, které propouštějí větší počet zaměstnanců.

„Zkušenost s detašovaným pracovištěm se nám již osvědčila v Železném Brodě, kde jsme byli také nuceni propustit přibližně dvě stě zaměstnanců. Lidé mají v domácím prostředí blíže k úředníkům a lépe se zorientují,“ uvedl Josef Klofec.

Podle slov personálního ředitele dnes již bývalí zaměstnanci Bižuterie o informace úřadu práce měli zájem, někteří prý již nové zaměstnání mají.

Jiní musejí své síly v hledání pracovního uplatnění teprve nasadit. „O techniky je všeobecně zájem, s dělnickými profesemi to je horší,“ míní Klofec.

760 zaměstnanců půjde pod Preciosu

Skupina Jablonex Group definitivně ukončila svoji výrobu. Od 1. listopadu tohoto roku dochází k převodu části podniku pod akciovou společnost Preciosa, což představuje přibližně sedm set šedesát zaměstnanců.

Sklářská společnost Preciosa získá na konci letošního roku dvě sklárny společnosti Jablonex Group. Jde o závody bývalé Ornely v Desné a Zásadě na Jablonecku.

A osud České Mincovny, pro kterou pracuje přibližně sedmdesát zaměstnanců? Přestože je na prodej, měla by i nadále pokračovat ve své činnosti. Zájem projevili investoři z Polska.

Banky řekly ne, proto výroba skončila

Jablonex Group, která je od srpna na prodej za více než 124 miliony korun, tuto středu se svou nezaměnitelnou výrobou bižuterie končí. Podle managementu to však tak být nemuselo.

„Stabilizovali jsme stav, za management mohu říci, že jsme neviděli důvod ukončení výroby,“ konstatoval personální ředitel Skupiny Jablonex Group Josef Klofec.

Problém nastal v poskytování úvěru od bank. „Banky se zachovaly velmi nepředvídatelně a nepotvrdily běžné provozní úvěrování,“ dodal Klofec. Zkráceně, podnik již neměl peníze.

To, že podnik se začínal dostávat do stabilizovaného stavu potvrdil již dříve odborový předák Miroslav Kotrba. „Důvodem současného propouštění není nedostatek zakázek, ty v poslední době přibývají, problémy ale dělají banky, které prakticky zastavily provozní financování,“ řekl Miroslav Kotrba.

O práci přišli už na Železnobrodsku

Spolu se závěrem prázdnin také v Železném Brodě definitivně skončila výroba skleněné bižuterie.

Většina zaměstnanců společnosti Jablonex Group, pod kterou bývalá sklárna Železnobrodské sklo spadala, je nyní zaregistrovaná na úřadu práce.

Podle starosty Železného Brodu Václava Horáčka pocítí konec sklárny celé město i okolí.

„V bývalém Železnobrodském skle se postupně propouštělo několik posledních let a tehdejší ukončení výroby a plánovaný odprodej areálu je jen třešničkou na dortu toho všeho,“ konstatoval Václav Horáček.

Ještě v roce 2005, kdy skupina vznikla spojením pěti sklářských a bižuterních podniků Jablonecka, zaměstnávala kolem 3900 lidí a půl miliardové zisky z roku 2001 jsou minulostí. V posledních letech byla výroba stále ztrátovější, proto se ji vlastník rozhodl ukončit.

Adieu Jablonex! řekne kráska

Jablonex Group se tedy rozloučí i takovými promo akcemi, jako jsou volby královen krásy, kterým na hlavu nasazovali zdobené korunky pocházející z Jablonce.

Už za dva týdny, 16. října, bude známa nejkrásnější dívka na internetu. Vítězka celé soutěže získá unikátní korunku vyrobenou v Jablonexu, která bude poslední.