Minulý čtvrtek vylétl z dráhy pětatřicetiletý muž a v pondělí pak otec s dcerou z Belgie, kteří skončili na traumatologii liberecké nemocnice. Podle provozovatele je problém v tom, že lidé někdy nedodržují bezpečnostní zásady a na dráze nesmyslně riskují.

„Velmi mě mrzí, když se něco takového stane, ale je to sportovní vyžití a stoprocentní bezpečnost v tomhle případě zaručit nelze, stejně jako když někdo vyjede na sjezdovku. V porovnání s tím je ale bobová dráha daleko bezpečnější,“ říká provozovatel Petr Polák.

„Vzhledem k tomu, že nás navštíví deset tisíc lidí ročně, jsou čtyři případy, kdy někdo vylétl z koryta, samozřejmě nepříjemné, ale to procento pravděpodobnosti nehody je velmi malé,“ vysvětlil.

Podle něj je problém v tom, že lidé na dráze často hazardují, navzájem se hecují a neuvědomují si možné následky. „Nikdy se nestalo, že by z dráhy vyletěl někdo při první jízdě. Vždy se to stalo někomu, kdo už to zná a dovolí si víc. Dráha samotná je přitom navržená a zkonstruovaná tak, že při standardní jízdě není možné vyjet s bobem ven,“ poznamenal Petr Polák.

Přestože pondělním případem se zabývají jablonečtí policisté, nebyla na dráze ani na bobu, kterým otec s dcerou jeli, nalezena žádná závada.

„Po této nešťastné události jsme udělali další preventivní opatření. Do té zatáčky jsme dali síť a další cedule upozorňující na to, že by lidé v tomto úseku měli zpomalit,“ podotkl Polák s tím, že lidé by neměli na bobovou dráhu v Janově nahlížet jako na závodní dráhu, ale rekreační atrakci.

Připomněl také význam provozního řádu, s kterým by se lidé měli seznámit, stejně jako by měli dbát pokynů obsluhy.

„Například podle provozního řádu by lidé na dráze měli dodržovat bezpečnou vzdálenost pětadvaceti metrů. Právě při případu, kdy v minulém týdnu muž vyletěl z dráhy, se ale stalo to, že celkem osm lidí jelo hned za sebou, zkoušeli jakýsi vlak. A dopadlo to takhle,“ uzavřel provozovatel janovské bobové dráhy.