Po lese bývají nastraženy kusy masa, do nichž je zřejmě vpíchnut jed karbofuran. „Případ, který řeší policisté z Tanvaldu, se stal v lese mezi Velkými Hamry a obcí Plavy. Protože se ale nepodařilo prokázat, že pes snědl otrávenou návnadu nebo delší dobu uhynulý kus zvěře, je věc řešena jako přestupek,“ uvedla Dagmar Sochorová, pracovník prevence jablonecké policie.

Podle veterinářky Kláry Pospíšilové se ale s největší jistotou jednalo o otravu karbofuranem. Proto nasadila léčbu atropinem, který rozkládá jedy. „Karbofuran působí velice rychle, jde o minuty. Zvíře začne zvracet, objeví se průjem, slinění, zpomalené dýchání, křeče. Následuje ochrnutí a poté smrt,“ popsal průběh otravy další veterinář Jaromír Baudyš z Jablonce.

Podobný případ trávení zvěře v okolí Plavů přitom proběhl médii asi před dvěma lety. „V roce 2006 jsem oznámil nález otráveného masa a uhynulého jestřába lesního. Po následném vyšetřování, článcích v tisku a dvou televizních reportážích jsem čekal, že po dosti velké ostudě trávení zvěře přestane. Hluboce jsem se zklamal,“ uvedl Petr Hýsek z Plavů, jehož pes, krásný a vitální labrador, se zřejmě díky jedu ocitl na prahu smrti.

Pět dní před Štědrým večerem se odpoledne oba vydali na pravidelnou procházku do lesa. „Je to neuvěřitelné, leč pravda, tam, kde před dvěma lety našel můj pes otráveného jestřába, něco našel. To něco sežral, v ten moment se mi vybavil jestřáb a vše s tím spojené,“ popisuje Hýsek.

Po necelé čtvrt hodině bylo jasné, že se psem není něco v pořádku. Pes se začal dostávat do křečí. „Průvodní znaky otravy i nápravu mám prostudovanou, takže obratem dostal na místní veterině atropin, v křečích byl tři hodiny, po čtyřech dnech byl stále svalově ochrnut,“ vypráví majitel psa.

Pan Hýsek i ostatní lidé z Plavů, kteří doplatili na řádění travičů již v minulosti, jsou zcela bezradní. „Všichni tušíme, kdo to dělá, ale dokud je někdo nechytne za ruku při činu, tak máme smůlu. A tak všem těm dotyčným travičům přeji co nejméně zdraví a věčnou smůlu v jejich mizerných životech,“ rozhořčil se Hýsek.

Kladení otrávených návnad do přírody je zakázáno zákonem o myslivosti a pachateli hrozí až pětileté vězení a vysoký finanční trest.

Česká společnost ornitologická proti kladení nástrah s karbofuranem postupuje razantním způsobem. Vypsala dokonce i odměnu za dopadení a potrestání travičů ve výši sedmdesáti osmi tisíc korun, která je složena z darů lidí, jimž není lhostejný život nejen svých mazlíčků, ale zvířat jako takových.