„Mysleli jsme si, že máme klid. Pošta změnila otevírací dobu a vše pokračovalo,“ vzpomněla Jiřina Rybáková, starostka Skuhrova.

Opět konec

Od 26. ledna 2011 ale na úřadě opět stojí před rozhodnutím České pošty. Její zástupci opět dorazili se záměrem místní pobočku uzavřít.

„Co si máme myslet? Jak s tím dál bojovat? Tady je vidět, jak všechny tyhle státní podniky přezírají lidi z vesnic,“ rozčiluje se před budovou pošty postarší muž. Sám na podzim roku 2008 petici podepsal a dnes to vidí jako zcela zbytečný protest.

Vedení obce si stěžuje, jakým stylem byla o zrušení pošty informována. Ostatně není jediné, podobně direktivně oznámili rušení pošt zaměstnanci státního podniku třeba v obci Kořenov.

„Přišli z Krajského ředitelství České pošty a že všechny pobočky v obci k 1. lednu zruší. Už jen to, že nás o takovém razantním kroku informovali necelý měsíc dopředu, nám přišlo neseriózní,“ popsal před měsícem Luboš Marek, starosta Kořenova.

O jeden den dříve než Skuhrovští se dozvěděli o rušení jedné kamenné pobočky i na Obecním úřadě Pěnčín. Pošta má být zrušena k poslednímu červnu v části Huť. „Zastupitelstvo vzalo informaci na vědomí, přestože s uzavřením nesouhlasíme, ale jiná možnost zatím neexistuje,“ popsala starostka Pěnčína Vladimíra Paldusová.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová ještě před měsícem nechtěla upřesnit jména dvou obcí, kde se o rušení pošt uvažovalo. „Vzhledem k tomu, že jednání jsou na začátku, nebudeme sdělovat jejich názvy,“ uvedla Selicharová.

Starostům se ale nelíbí, že podnik jedná se starosty separátně. „Připadá nám to jako nekoncepční jednání podniku. Restruktualizace České pošty měla asi být nejdříve představena a poté měla proběhnout diskuse,“ myslí si předseda Sdružení místních samospráv Josef Bartoněk.

Již více než před půlrokem Česká pošta celý projekt předložila a projednala se Svazem měst a obcí. „S obcemi vše projednáváme postupně, projekt potrvá až do roku 2017. S každou obcí jednáme individuálně,“ upřesnila Selicharová na začátku února.

Podle starostky Skuhrova ale o žádném vyjednávání nemohlo být ani řeči, o zrušení pošty se dozvěděli právě až 26. ledna.

Pošta garantuje zachování služeb

Česká pošta obci nabízí zachování služeb na takzvaném výdejním místě. Ve Skuhrově ale není jiná možnost, než ho zařídit přímo na úřadě, protože v obci nefunguje ani žádný obchod. „Nebo si máme vyhledat partnera. Měla by to být osoba samostatně výdělečně činná. Ale koho na to seženeme, když mu pošta dá necelých patnáct set paušálně na měsíc a za každou doručenou zásilku korunu padesát,“ ptá se Rybáková. A úřad nemá kapacity, aby mohla jeho úřednice ještě navíc zvládat poštovní agendu.

„V případě, že nemá obec o provozování výdejního místa zájem, oslovíme další možné partnery,“ přiblížila Selicharová další možný scénář.

Obyvatelé Huti mají své už jisté. „Ve spolupráci s Českou poštou jsme vytipovali obchodního partnera. Pošta se bude vydávat od 1. července v prodejně potravin v Huti,“ popsala Paldusová. „Další služby bude zajišťovat motorizovaná služba, oznámené zásilky budou k vyzvednutí na poště Bratříkov nebo jak si zvolí obyvatelé,“ doplnila starostka Pěnčína.

Česká pošta slibuje, že v každé lokalitě poštovní služby zachovává.

Projekt optimalizace poštovní sítě je naplánován do roku 2017. Jeho cílem je férové nastavení pobočkové sítě. „Stávající počet míst s poštovní obsluhou se v cílovém stavu nezmenší, naopak jich bude po dokončení projektu více. Současná poštovní síť je stará asi sto padesát let a prošla pouze dílčími změnami,“ doplnila Selicharová.

Změnou projde několik stovek pošt v republice.