Podle představ České pošty ji má po začátku příštího roku nahradit zřízení mobilního obslužního místa. Česká pošta si od záměru slibuje úspory.
„Toto místo zajistí služby na úrovni kamenné úřadovny. Fungovat bude podle předem daného jízdního řádu. Podávat zásilky lze během půl hodinové zastávky na stanoveném místě,“ uvedla Olga Syková, obchodní ředitelka České pošty pro Severní Čechy na středeční veřejné schůzi ve Skuhrově.
Pošta však negarantuje přesné dodržování časového harmonogramu.
Argumenty
V praxi by služba měla fungovat tak, že do obce přijede vozidlo se dvěma pracovníky. Jeden z nich po obci doručuje, druhý na určeném místě vybírá podávané zásilky.
Záměr se obyvatelům obou obcí příliš nezamlouvá, což potvrdila i bouřlivá debata. „Pošta, bohužel, ruší pobočky v malých obcích, kde bydlí velké množství starých lidí, kteří přece nebudou například ve vánici čekat na odeslání dopisu. Navíc se obce bouřlivě rozvíjejí, mladí lidé u nás staví nové domy. Situace mi připomíná rušení mateřských škol, kterých se dnes nedostává,“ sdělila Jiřina Rybáková, starostka Skuhrova.
Obyvatele zajímalo, od kdy je podací místo v Huntířově vybráno ke zrušení. Ekonomické rozbory všech poboček České pošty jsou podrobně monitorovány od roku 2005. „Práce na pobočce podle našich výpočtů zabraly pracovníkovi necelou hodinu,“ upřesnila Olga Syková. Huntířovská pobočka podle výpočtů byla údajně v mínusu sto padesát tisíc korun ročně. „Ale žádný ekonomický rozbor jsme neviděli,“ uvedla Jiřina Rybáková.
Huntířovská pobočka byla a stále je podle slov obchodní ředitelky nejméně využívanou pobočkou na Jablonecku.
Podle obyvatel má však sloužit jako služba a ne jako podnikatelský subjekt, který eliminuje své náklady na úkor lidí. „Pošta tímto rozhodnutím přenáší náklady na obyčejné lidi. Tak by se přece státní podnik chovat neměl. Pošta by podle všech pravidel měla služby zlepšovat a ne zhoršovat, jak se evidentně děje v našem případě,“ uvedl Stanislav Šikola z Huntířova.
Sepisují petici
Obec se podatelny České pošty nevzdává. Protestní dopis putuje na stůl ministra vnitra Ivana Langera, obyvatelé sepisují petici, kterou odešlou na ministerstvo místního rozvoje a na Český telekomunikační úřad, který navíc prověří rušení poboček. Pokud zjistí, že se úroveň obsluhy neúnosně snížila, bude požadovat od pošty, aby ke změnám nepřistupovala.
Silou, která se za obce, kde se mají podatelny České pošty uzavírat postavila, je Sdružení místních samospráv. „Rušení podatelen je krok zpátky. Obáváme se, že to je řetězec, na který se budou nabalovat další úřadovny. Bojujeme za práva menších měst a obcí, proto je naší povinností se proti záměru postavit,“ uvedl Václav Horáček, člen předsednictva SMS a starosta Železného Brodu.
Česká pošta nabídla obci možnost financovat provoz pobočky ve výši ztrátové částky. „Obec nemá tolik prostředků. A úřad má platit státnímu podniku za služby,“ ptá se starostka. Česká pošta se má ovšem po roce 2013 stát akciovou společností.
Optimistický závěr?
Zástupkyně České pošty slíbila zkusit další kroky vedoucí k zachování pobočky v Huntířově. „Na četné žádosti obyvatel se pokusíme změnit pracovní dobu tak, aby více vyhovovala lidem. Podle objemu tržeb uvidíme, co dál,“ upřesnila Syková.
Více čtěte také v rozhovoru se starostkou Skuhrova