Jsou to teprve tři roky, co v Rychnově kontejnerovou přístavbou o čtyřicet míst navýšili kapacitu mateřské školy, a už zase to nestačí. V Rychnově totiž zažívají velký dětský boom a už při letošním zápisu musela školka 14 dětí odmítnout. Podle starosty Františka Chlouby se nabízí jednoduché řešení – trocha úprav a rozhýbat škatulata. Rázem by tím přibylo dvacet dalších volných míst a nápor nových dětí by napříště neměl být problém.

Kam s nimi? V Rychnově častá otázka

„Opět stojíme před otázkou, kam s dětmi, a to i přesto, že před časem jsme navýšili kapacitu o patnáct míst přestavbou bytu po školníkovi a pak o dalších čtyřicet výstavbou kontejnerových prostor," konstatoval starosta Rychnova.

Mateřská škola v současné době pojme 139 dětí, ale jak ukázal poslední zápis, vzhledem k poptávce je to málo. „Jednak máme v Rychnově populační explozi, navíc se stávají módou odklady a kromě toho se větším přílivem dětí do školky začala projevovat hospodářská krize, kvůli které řada maminek nastupuje zpět do práce dřív," vysvětlil František Chlouba.

Podle něj se v Rychnově letos nepodařilo uspokojit převážně rodiče dětí mladších tří let. Tedy ty, kterých v poslední době přibývá a zřejmě bude přibývat dál. „Budeme to zkoušet příští rok, kdy budou malému dva. S mateřskou je to doslova tak tak a potřebuji už se vrátit do práce. S manželem bereme zhruba stejně, takže kdyby šel na mateřskou on, nic to neřeší," řekla Deníku šestadvacetiletá Milena z Jablonce nad Nisou.

Ne přistavět, ale přestavět

Na další přístavbu by město zřejmě nemělo finanční prostředky, ale naštěstí se nabízí levnější varianta, která by umožnila navýšit kapacitu školky už na 159 míst. Město má totiž v budově tzv. malé školy dlouhodobý záměr půdní vestavby.

„Předškolní děti sice do podkroví umístit nemůžeme, protože by tam nastal problém s předpisem únikových východů, ale nakonec se nabízí jiné řešení a rovněž jednoduché – do nových půdních prostor bychom přesunuli jednu učebnu základní školy z přízemí a místo ní by jen drobnými úpravami vznikla nová herna pro školku s kapacitou dalších dvaceti dětí," popsal rychnovský starosta s tím, že větší náklady, zatím těžko odhadnutelné, by si tak vyžádaly jen nové půdní prostory.

„Máme připravenou studii, která půjde do zastupitelstva. V každém případě bychom takové řešení byli schopní finančně utáhnout sami," poznamenal František Chlouba s tím, že když zastupitelé projekt schválí a vše půjde podle představ, mohly by být nové prostory pro dalších dvacet předškoláků k dispozici teoreticky už od ledna.

Až v Rychnově dětský boom pomine, což by mělo být odhadem asi za tři roky, zůstaly by díky úpravám ve školní budově prostory využitelné pro potřeby výuky či školní družinu.