„Udělit pokutu nemůžeme, i když je chytneme s hřebenem,“ vysvětlil Jaromír Habr z oddělení pohraniční policie v Kořenově. Hříšníky však předají pracovníkům z CHKO Jizerské hory. Ti je mohou pokutovat do výše deset tisíc korun.
Předmět doličný stačí zahodit
Problémem ale podle Habra je, že sběrači hřebeny poschovávají nebo zahodí daleko do lesa, pokud spatří přicházející hlídku. „Kontrolujeme i zavazadla,“ dodal policista. Dalším polem postihu jsou přestupky v dopravě. „Například v lokalitě vodárenského pásma na Souši se nikde nesmí parkovat,“ vysvětlil Habr.
Loni přistihli v Jizerských horách několik skupin z Polska při překročení státní hranice. Nešlo ale o invazi jako v sousedních Krkonoších.
Cizince deportují na hranice
„Společně s pohraniční policií je zadržíme. Uložíme blokovou pokutu, zahájíme správní řízení a policisté je deportují na hranice,“ vysvětlil postup mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. V loňském roce je nájezdy cizinců za krkonošskými borůvkami překvapily. „Překvapivá invaze,“ konstatoval Drahný. Jsou přísní. Nechtějí našeho hory nechat drancovat.
„Všichni jsou řešeni ve správním řízení. S kladným výsledkem se je podařilo dohledat,“ dodal Drahný. Vymáhání desetitisícových pokut je už záležitostí dalších orgánů.
Před hlavní sezonou borůvek chtějí pracovníci Správy KRNAP masivně informovat Poláky nejen v jejich médiích, ale i vývěskami v obcích. „Často se totiž ohánějí smyšlenou větou, že u nich se to smí,“ vysvětlil. Podle Drahného jen v loňském roce bylo 99 procent problematických sběračů právě z Polska.
Stejně jako v posledních sedmi letech bude zákaz vstupu mimo značené cesty v 1. a 2. zóně v Krkonošském národním parku a v některých lokalitách i ve třetí zóně od 20. července do poloviny října. „Je to hlavně kvůli borůvkářům,“ dodal Drahný.
Prodej ano, ale s oprávněním
Každý prodejce lesních plodů musí mít platné oprávnění k prodeji, a také zdravotní průkaz. Označení, čerstvost a nezávadnost plodů jsou nutností.
„Povinnosti platí bez výjimky pro kamenné obchody, tržnice i stánky u silnic,“ poznamenala pro ČTK mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Daniela Kolejková.