Automobily stojící před vjezdy do domů, na místech vyhrazených pro občany s kartičkou VZP, bez povolení na předplacených stáních nebo bez zaplaceného parkovného. Všechny tyto případy přestupků nepovoleného parkování může Městská policie v Jablonci řešit takzvanými botičkami, vystavením předvolání pro nepřítomnost přestupce či odtahy vozidel. V centru města jsou podobné úkony na denním pořádku. „Jen od začátku října do dnešního dne řešily hlídky městské policie na území města, zvláště v centru, přes šest set šedesát událostí,“ uvedl Daniel Šulc, vedoucí dopravní sekce MP Jablonec.
Mírně složitější situace vládne v těchto dnech kolem náměstí Dr. Farského. Pomalu finišující práce na dostavbě objektu s občanskou vybaveností přitáhly ke stanovišti zvýšený počet vozidel stavebních firem. „I stavaře jsme řešili. Pokud nemají platné povolení, není co řešit. Při stání v zákazu nejsou výjimky,“ řekl Šulc.
Jablonec je i za hranicemi města vyhlášen nedostatkem parkovacích stání. Proto se městská policie nezaměřuje na sídliště. „O problému parkování na sídlištích víme. Neznáme ještě přesný rozpočet města na příští rok, každopádně se parkovací místa objevila jako jedna z priorit v integrovaném Plánu rozvoje města,“ řekla Veronika Krausová, mluvčí radnice.
„Na sídlištích je situace velmi složitá, lidé prostě opravdu nemají kde parkovat. Choulostivé situace s pochopením řešíme i v okolí nemocnice,“ dodal Šulc. Podle jeho slov by jen v centru města mohli strážníci hlídkovat neustále.

Komu se dovolat

Komunikace s městskou policií i přes ujišťování na schůzce s občany stále vázne. Na telefon nereagoval ředitel Bohumír Doležal, který je v pracovní neschopnosti. Na dotaz ohledně řešení přestupků při nedovoleném parkování nechtěl odpovědět ani Ludvík Loprais, zástupce ředitele. „Obraťte se na mluvčí úřadu, vše vám poví,“ řekl Loprais.
Mluvčí městského úřadu Veronika Krausová poté nasměrovala Deník na Daniela Šulce, který přislíbil lepší komunikaci do budoucna alespoň za dopravní sekci. „Za mého působení byla tisková mluvčí dvacet čtyři hodin na příjmu. V mimořádných situacích jsme dělali tiskovky i o víkendu,“ uvedl Tomáš Rakouš, bývalý ředitel Městské policie Jablonec. Podle jeho slov je chybou, že MP nereaguje na otázky občanů v diskusích na oficiálních internetových stránkách města. Snad se situace opravdu zlepší.