Lidé na Jablonecku mají ještě v živé paměti řádění přírodních živlů z 23. července. Po pětadvaceti dnech se regionem prohnala další bouře. I tentokrát padaly stromy, vítr ničil střechy a hasiči měli plné ruce práce.

„Je toho moc,“ stručně potvrdil operační důstojník v pondělí krátce po půl jedenácté v noci. V tu dobu už krajští hasiči spolu s dobrovolnými kolegy likvidovali následky například na mezinárodní silnici I/10 na Malé Skále, kam poryv větru odvál strženou střechu z rodinného domu. Ve stejné lokalitě poryv vyrval ze země autobusovou zastávku.

Přímo v Jablonci se voda dostala do některých výtahových šachet v panelových domech. Ve Smržovce nevydržela nápor lípa, která se rozpůlila a její část zasáhla rodinný dům. V Jablonci nad Nisou, Plavech – Haraticích, Pěnčíně – Huti, na Malé Skále a v Josefově Dole – Dolním Maxově popadané stromy blokovaly silnice.

Po zásahu bleskem také začala hořet rekreační chalupa u kapličky v Hraběticích. Požár byl nahlášen na tísňovou linku 112 ve 22.40. Na místo vyrazili profesionální hasiči ze stanice Jablonec nad Nisou a jejich dobrovolní kolegové z Janova, Lučan, Proseče a Jabloneckých Pasek s pěti cisternovými automobilovými stříkačkami.

„Na likvidaci požáru půdního prostoru hasiči nasadili dva vodní proudy. Střešní konstrukci museli rozebírat pomocí bourací sekery. Jako vodní zdroj pro dálkovou dopravu vody byla využita bedřichovská přehrada,“ uvedl za krajské hasiče Radek Vojík. Jeden z hasičů skončil v nemocnici, protože se nadýchal zplodin hoření.

Do akce vyjeli v noci z pondělka na úterý také drážní hasiči, a to do Smržovky, kde osobní vlak narazil do padlého stromu.

V některých částech Jablonecka docházelo následkem bouře i k dlouhodobějším výpadkům elektrické energie. „Během noci z pondělka na úterý se ocitly bez proudu obce Smržovka, Nová Ves, Pelechov a část Železného Brodu,“ konstatovala mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová Hendrychová. V Pelechově a v části Železného Brodu nešel proud ještě v úterý dopoledne.


Podívejte se na řádění vichřice 23. července ZDE