Ještě před 10 lety se to zdálo jako velký sen s nejistým koncem, v loňském roce se však stal realitou. Cesta byla dlouhá a trnitá, avšak obyvatelé a přátelé Bozkova to nevzdali a bozkovským varhanám v místním kostele se navrátil jejich hlas.

Záchrana vzácných bozkovských varhan. Takový název nesl projekt, s nímž se do soutěže Památka roku Libereckého kraje 2023 přihlásila Římskokatolická farnost v Bozkově. Zvítězila a získá tak prestižní ocenění v podobě skleněné tabulky a finančního daru ve výši sto tisíc korun. „Projekt navíc získal v internetovém hlasování na facebookovém profilu Region Liberec i Cenu veřejnosti," doplnil odborný zaměstnanec Krajského úřadu Libereckého kraje Jan Mikulička.

close V poutním kostele Navštívení Panny Marie v Bozkově na Semilsku zrekonstruovali varhany. info Zdroj: kraj-lbc.cz zoom_in V poutním kostele Navštívení Panny Marie v Bozkově na Semilsku zrekonstruovali varhany.

„Jedná se o příkladnou obnovu a skutečně doporučuji všem zavítat do Bozkova a prohlédnout si tyto překrásné varhany v kostele Navštívení Panny Marie,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Hodnotící komise nejvyšším bodovým ohodnocením ocenila zejména vysokou kvalitu restaurátorských a řemeslných prací, která vrátila varhanám nejen původní vzhled, ale hlavně zvuk, jenž mu vtiskl roku 1852 albrechtický varhanář Josefa Prediger. Jedná se o jedny z nejcennějších a největších varhan 19. století v Česku.

Obnovou prošly varhanní skříň, měchy a zejména pulpit a samotné píšťaly. Nejbližší příležitostí pro návštěvu Bozkova a poslechu zrestaurovaných varhan je tradiční bozkovská pouť, která se koná od 5. do 7. července.

V letošním ročníku svedla před odbornou šestičlennou komisí souboj o titul Památka roku pět představitelů příkladných obnov kulturních památek. Kromě záchrany bozkovských varhan jimi byly renovace sousoší Panny Marie, svaté Barbory a svaté Máří Magdaleny na Masarykově náměstí v Jilemnici, bytový dům Azyl v Hrádku nad Nisou, třetí etapa výměny střešní krytiny na domě číslo 135 v novoborské Sloupské ulici a druhá etapa obnovy márnice a havarijních částí kostela svatého Jakuba Většího v Letařovicích.

Mohlo by se vám líbit: Kolem jablonecké přehrady proběhl Charitativní běh Nadace Preciosa pro Dorotku 

Kolem jablonecké přehrady proběhl Charitativní běh Nadace Preciosa pro Dorotku. | Video: Radka Baloghová