Zase nesvítí. Stezka pro pěší a cyklisty kolem železniční tratě, kterou si zkracují cestu lidé do a z Dolence, je za večerů opět neosvícená.
„Opět úřadovali vandalové, podobně jako na podzim,“ uvedla Věra Mužíčková, starostka obce Plavy.
Vandalové rozkopali plastové kryty u pat lamp veřejného osvětlení, kameny rozbili pět lamp. „A kromě toho poničili zábradlí nad srázem ke Kamenici,“ přiblížila Mužíčková, která si myslí, že vandaly posilnil alkohol či jiná omamná látka.
Stezkou chodí pracovníci nedaleké textilky. I velmi brzy ráno. „Říkám to s nadsázkou, ale už mě na chvilku napadlo, že lidem snad pořídíme baterky na čelo,“ pousmála se starostka.
Není to ale jediný případ vandalství, který v Plavech v současné době řeší. Včera u Okresního soudu v Jablonci projednávali další případ vandalství v Plavech.
K případu došlo 31. října 2009. „Dva muži šli z pitky a v parčíku přímo před úřadem rozbili vývěsnou tabuli a koš. Protože obě bylo atypické, vznikla obci škoda ve výši dvaceti tisíc korun,“ přiblížila Mužíčková.
„Vzbudil mne hluk a třesk skla. Z okna jsem pak viděla už jen demolici koše,“ popsala před soudem svědkyně incidentu. Za tmy viděla dva muže, jednoho demolujícího.
Pachatelé dále rozbili okno v sousedním prázdném objektu. I jeho majitel žádá náhradu ve výši osmi set korun.
Jeden z pachatelů po nějaké době přišel na úřad, omluvil se a navrhl řešení. „Domluvili jsme se, že koš sám a ze svého materiálu znovu vyrobí, druhý opraví. Policii ČR jsme informovali, že jeho pohledávka u obce je vyrovnána,“ doplnila Mužíčková.
Dnes jsou oba koše, jeden zcela zdemolovaný, druhý ohnutý, již opraveny.
Soud vynese rozsudek zřejmě až 24. června, kdy proběhne hlavní líčení.