VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brazilci se loučí s Jabloncem

Během návštěvy mimo jiné zavítali i na Ještěd

28.3.2008
SDÍLEJ:

Společné foto na závěr vystoupeníFoto: Václav Landovský

Jablonec n. N./ Ve čtvrtek v podvečer se v prostorách Základní umělecké školy v Jablonci oficiálně rozloučil s brazilskou delegací starosta Jablonce Petr Tulpa. Zde vystoupil Juventus Gaude! s brazilskym souborem Bohmerland. Brazilci potvrdili, že se učí česky a zapěli i dvě české písně. Na rautu pak našli společnou řeč se žáky ZUŠ. V pátek brazilská výprava navštívila Drážďany a v sobotu Frýdlantsko, odkud pochází předci mnohých z nich. Večer v jabloneckém divadle shlédnou představení muzikálu Muž z kraje La Macha. „V neděli 30. března pak návštěva ze spřáteleného brazilského města Nóva Petropolis odlétá zpět do svého domova,“ uvedla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Mladí zpěváci z Brazílie navštívili zasněžený Ještěd

Celkem šestadvacet mladých zpěváků, členů z tanečního a pěveckého souboru Grupo de Danças Böhmerland z Nove Petrópolis v Brazílii, navštívilo v rámci své čtrnáctidenní návštěvy libereckého kraje také horu Ještěd. V doprovodu náměstka hejtmana pro kulturu Antonína Schäfera a starosty Jablonce Petra Tulpy se účastníci lanovkou a dokonce si zde ve výšce 1012 m n.m. po obědě zazpívali.
„Navíc s mládeží přicestovalo i pět potomků vystěhovalců, kteří odcházeli koncem 19. století, například byl mezi nimi muž, jehož předci pocházeli z Jiřetína pod Bukovou,“ uvedl náměstek hejtmana s tím, že mladí lidé byli v našem kraji většinou poprvé a moc se jim líbil zasněžený vysílač na Ještědu.
„Spolupráce probíhá hlavně na úrovni kulturní, navštěvují se třeba naše pěvecké sbory. Například Nisanka již Nové Petrópoolis navštívila,“ podotkl starosta Jablonce Tulpa s tím, že město je první město v celé České republice, které má oficiální smlouvu a spolupracuje z městem v Brazílii.

Taneční a pěvecký sbor Böhmerland
Členy taneční skupiny Böhmerland, která existuje již od roku 1987, jsou potomci českých emigrantů, kteří odešli z tehdejšího Rakouska-Uherska v roce 1873. Do Nove Petrópolis přišli z různých důvodů. Byla to doba Prusko-Rakouských válek, někteří by museli narukovat. Dalším důvodem byla velká chudoba té doby. Imigrační agenti, kteří v té době dělali Brazílii velkou reklamu, lákali lidi nesmyslnými sliby - cesta zdarma, půda zdarma, úroda 2x ročně, osvobození od daní a vojenské povinnosti na několik let, svoboda vyznání atd. Velká většina těchto přistěhovalců v Nové Petrópolis je z Jablonce nad Nisou, Liberce, Frýdlantu, Raspenavy, Chřipské a také ze Sokolova. Tito potomci se snaží navázat na lidovou tradici svých předků a soubor Nisanka pomáhá této snaze.

Kde leží Nova Petrópolis
Město Nova Petrópolis se nachází ve státě Rio Grande do Sul, v jižní části Brazílie. Je nazýváno „zahradou pohoří Gauchů“, protože rozmanitostí květin, různých tvarů, barev a vůní v samotném městě i jeho okolí se řadí k nejvýstavnějším městům Brazílie. Má cca 20 tisíc obyvatel, v únoru příštího roku oslaví 52 let od dosažení samostatnosti (založeno bylo v září 1858). Leží v subtropickém pásu, průměrná nadmořská výška je 604 m n.m., nejvyšší vrchol dosahuje 802 m. Starostou města je pan Luiz Irineu Schenkel. V Nova Petrópolis funguje 8 tanečních souborů pro dospělé a 5 souborů dětských, dále několik hudebních skupin, dechový orchestr a tradici zde mají i pěvecké sbory.
Podnikatelské prostředí zde tvoří především podniky střední velikosti v mnoha výrobních odvětvích – obuvnictví (firma Dakota), nábytkářství, výroba zemědělských strojů a nástrojů, rodinné textilní podniky zaměřené na pletařství (dnes je v okrese 149 textilních firem, z nichž se 21% věnuje pletařství. Je zde rozvinutá zemědělská výroba (chov hovězího dobytka na mléko, výroba mléčných výrobků, chov vepřů a drůbeže, pěstování kukuřice, fazolí a brambor).

Historie kontaktu mezi Jabloncem a Novou Petrópolis
Na přelomu roku 2005-2006 kontaktoval kancelář starosty Městského úřadu v Jablonci Petr Polakovič, který píše publikaci o českých imigrantech v Brazílii, zvláště pak ve státě Rio Grande do Sul, aby tlumočil zájem zástupců občanů města Nova Petropolis o navázání kontaktů s naším městem. Při svém bádání, v jehož rámci Brazílii v roce 2005 osobně navštívil, pan Polakovič došel až k informaci, že mnoho předků současných obyvatel státu Rio Grande do Sul, zvláště pak zmíněného města, odešlo z Jablonecka. Jejich potomci se o historii svého národa velice zajímají a proto požádali Petra Polakoviče, aby se v této věci stal prostředníkem.

Historie
Petr Nový z Muzea skla a bižuterie uvádí, že lidé odcházeli z našeho kraje do Brazílie ve dvou vlnách.
V první vlně odešli v letech 1850 – 1852, kdy v Jizerských horách panovala, díky ekonomickému útlumu, bída a hlad, jenž v Rádle a Rychnově dokonce vedl k tyfové epidemii. Vícero rodin se proto tehdy rozhodlo z kraje odejít a nový domov hledat na americkém kontinentě. Patřil mezi ně i pozdější prominentní jablonecký pasíř Anton Pfeiffer, který odešel v roce 1852, ale již po roce se do Jablonce vrátil a v živnosti se mu velmi dařilo.
Druhá vlna vystěhovalců se objevila v letech 1875 – 1876, kdy na obyvatele Jizerských hor nejvíce dopadly důsledky světové ekonomické krize, jež začala již v roceu 1873. Velká nezaměstnanost dohnala k migraci stovky lidí. Již v roce 1873 odešlo údajně jen z Janova nad Nisou do Brazílie 250 lidí, roku 1876 z celého Jablonecka dalších 120 rodin. Příkladem je osud Adolfa Steckera (*1858-?), syn mačkáře bižuterních kamenů z Lučan Stefana Steckera, který do Brazílie s celou rodinou odešel v roce 1876. Dva roky poté se zde oženil, přivedl na svět čtyři děti a získal do vlastnictví velký pozemek.
O začátcích v nové vlasti a životě našich rodáků v Brazílii velmi zajímavě píše pan Josef Umann ve svých pamětech.

Autor: Lenka Brabencová

28.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu18 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Obsluha sportovní recepce + obsluha baru. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha sportovní recepce + obsluha baru - znalost AJ nebo NJ, komunikativnost, vstřícnost k hostům, znalost práce na PC (Word, Exel)., Životopisy zasílat na email:office@brizky.cz. Pracoviště: Břízky s.r.o. - hotel břízky, Průběžná, č.p. 4597, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Simona Reimová, +420 731 425 712.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník22 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Projektový a obchodní specialista. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Projektový/obchodní specialista, Rychle se rozvíjející firma s mezinárodní působností přijme profesionály na nově otevřené pozice., Zabýváme se designem a prodejem křišťálových, ručně broušených lustrů, speciálně navržených pro prestižní projekty vil, paláců a soukromých rezidencí. , AYSAN je pro lidi, kteří hledají nestereotypní práci, ve které můžete svým aktivním přístupem ovlivňovat chod firmy., Součástí našeho týmu se může stát každý motivovaný jedinec, který je pozitivně naladěn, mluví plynně anglicky a obratně používá Office., Na pozici Projektový/obchodní specialista budete přicházet do kontaktu s klienty (většinou komunikace přes email), kteří Vám budou posílat plány (AutoCAD) paláců, vil a luxusních rezidencí a Vy dle nich budete zpracovávat nabídky svítidel z našeho portfolia. V některých případech mají klienti konkrétní požadavky, v jiných případech nechají výběr přímo na nás., Upřednostňujeme technické vzdělání a zkušenosti s Photoshop/GIMP. Na této pozici bychom požadovali také občasné kontrolování kvality vyrobených svítidel, komunikaci s naším dodavatelem - tedy mít dozor nad výrobou a také support obchodu (back office)., Máte zde možnost poznat zajímavé zahraniční klienty, účastnit se mezinárodních celosvětově známých výstav či přispívat k rozvoji přímo z kanceláře., , Benefity:provize z prodeje, Mobilní telefon, Notebook, Možnost občasné práce z domova, Firemní akce, Vyhrazený čas na inovace, Požadované jazyky: Angličtina (Pokročilá). Pracoviště: Aysan s.r.o. - pracoviště, Janovská, č.p. 132, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Zuzana Pavelková, +420 727 825 345.

Výroba - Výroba Obsluha strojů14 000 Kč

Obsluha zařízení ve slévárenství (taviči, slévači). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Formování a lití tekutým kovem do pískových forem., DPČ na dobu 90 dnů., Hlásit se osobně: ST od 8.00 - 10.00 hod., Pá: 9.00 - 10.00 hod.. Pracoviště: Ivan kedyk-, Vedlejší, č.p. 88, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Ivan Kedyk, +420 606 513 859.

Výroba - Výroba Obsluha strojů14 500 Kč

Obsluha strojů v prádelnách a čistírnách Dělník v prádelně a čistírně (obsluha strojů a zařízení). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DĚLNÍK/ce – nemocniční prádelna, , - jedná se o fyzicky náročnou práci (manipulace s prádlem baleným v pytlích, velkým množství prádla v jedné várce, apod.) Nutná fyzická zdatnost!!!, , Náplň práce:, - příjem a značení prádla, oděvů, - obsluha a údržba technologického zařízení při praní prádla, - třídění, kompletace a balení zakázek k expedici, - vedení příslušné evidence a záznamů, , Požadujeme:, - samostatnost, spolehlivost, , V případě zájmu o pracovní místo nebo pro bližší informace kontaktujte vedoucí oddělení prádelny – p. Blanku Kudrnáčovou – tel: 483 345 195, , Nabízíme:, - přátelský kolektiv, - zázemí stabilní organizace, - čerpání z fondu FKSP (příspěvek na rekreaci, masáže, tábory pro děti, penzijní pojištění). Pracoviště: Nemocnice jablonec nad nisou, Nemocniční, č.p. 4446, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Pavel Kureš, +420 483 345 494.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zklamaní čeští hokejisté pro prohraném semifinále s Ruskem na olympijských hrách v Pchjongčchangu.
AKTUALIZOVÁNO
8

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

Ve středu kolem deváté večer došlo k výbuchu propanbutanové bomby v bytovém domě ve Smržovce. Jednoho zraněného člověka odvezli s popáleninami.

Za výbuch bomby mohl zraněný. Hrozí mu až tři roky ve vězení

Jablonecký sportovní víkend je opět nabitý

Jablonecko – Přinášíme přehled, kam o víkendu vyrazit za sportem. 

Opařené dítě, Štěpánkova nová role a marné skandování bělehradských: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. února 2018.

ANKETA: Rusové budí respekt. Češi je ale mohou porazit

Páteční hokejová bitva s olympijským týmem ruských sportovců se blíží. Dokážou Češi zastavit rudou mašinu?

V rámci rekonstrukce Nádražní ulice v Turnově budou pokáceny zdejší javory

Turnov – Informoval o tom odbor životního prostředí turnovské radnice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT