VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brazilci se loučí s Jabloncem

Během návštěvy mimo jiné zavítali i na Ještěd

28.3.2008
SDÍLEJ:

Společné foto na závěr vystoupeníFoto: Václav Landovský

Jablonec n. N./ Ve čtvrtek v podvečer se v prostorách Základní umělecké školy v Jablonci oficiálně rozloučil s brazilskou delegací starosta Jablonce Petr Tulpa. Zde vystoupil Juventus Gaude! s brazilskym souborem Bohmerland. Brazilci potvrdili, že se učí česky a zapěli i dvě české písně. Na rautu pak našli společnou řeč se žáky ZUŠ. V pátek brazilská výprava navštívila Drážďany a v sobotu Frýdlantsko, odkud pochází předci mnohých z nich. Večer v jabloneckém divadle shlédnou představení muzikálu Muž z kraje La Macha. „V neděli 30. března pak návštěva ze spřáteleného brazilského města Nóva Petropolis odlétá zpět do svého domova,“ uvedla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Mladí zpěváci z Brazílie navštívili zasněžený Ještěd

Celkem šestadvacet mladých zpěváků, členů z tanečního a pěveckého souboru Grupo de Danças Böhmerland z Nove Petrópolis v Brazílii, navštívilo v rámci své čtrnáctidenní návštěvy libereckého kraje také horu Ještěd. V doprovodu náměstka hejtmana pro kulturu Antonína Schäfera a starosty Jablonce Petra Tulpy se účastníci lanovkou a dokonce si zde ve výšce 1012 m n.m. po obědě zazpívali.
„Navíc s mládeží přicestovalo i pět potomků vystěhovalců, kteří odcházeli koncem 19. století, například byl mezi nimi muž, jehož předci pocházeli z Jiřetína pod Bukovou,“ uvedl náměstek hejtmana s tím, že mladí lidé byli v našem kraji většinou poprvé a moc se jim líbil zasněžený vysílač na Ještědu.
„Spolupráce probíhá hlavně na úrovni kulturní, navštěvují se třeba naše pěvecké sbory. Například Nisanka již Nové Petrópoolis navštívila,“ podotkl starosta Jablonce Tulpa s tím, že město je první město v celé České republice, které má oficiální smlouvu a spolupracuje z městem v Brazílii.

Taneční a pěvecký sbor Böhmerland
Členy taneční skupiny Böhmerland, která existuje již od roku 1987, jsou potomci českých emigrantů, kteří odešli z tehdejšího Rakouska-Uherska v roce 1873. Do Nove Petrópolis přišli z různých důvodů. Byla to doba Prusko-Rakouských válek, někteří by museli narukovat. Dalším důvodem byla velká chudoba té doby. Imigrační agenti, kteří v té době dělali Brazílii velkou reklamu, lákali lidi nesmyslnými sliby - cesta zdarma, půda zdarma, úroda 2x ročně, osvobození od daní a vojenské povinnosti na několik let, svoboda vyznání atd. Velká většina těchto přistěhovalců v Nové Petrópolis je z Jablonce nad Nisou, Liberce, Frýdlantu, Raspenavy, Chřipské a také ze Sokolova. Tito potomci se snaží navázat na lidovou tradici svých předků a soubor Nisanka pomáhá této snaze.

Kde leží Nova Petrópolis
Město Nova Petrópolis se nachází ve státě Rio Grande do Sul, v jižní části Brazílie. Je nazýváno „zahradou pohoří Gauchů“, protože rozmanitostí květin, různých tvarů, barev a vůní v samotném městě i jeho okolí se řadí k nejvýstavnějším městům Brazílie. Má cca 20 tisíc obyvatel, v únoru příštího roku oslaví 52 let od dosažení samostatnosti (založeno bylo v září 1858). Leží v subtropickém pásu, průměrná nadmořská výška je 604 m n.m., nejvyšší vrchol dosahuje 802 m. Starostou města je pan Luiz Irineu Schenkel. V Nova Petrópolis funguje 8 tanečních souborů pro dospělé a 5 souborů dětských, dále několik hudebních skupin, dechový orchestr a tradici zde mají i pěvecké sbory.
Podnikatelské prostředí zde tvoří především podniky střední velikosti v mnoha výrobních odvětvích – obuvnictví (firma Dakota), nábytkářství, výroba zemědělských strojů a nástrojů, rodinné textilní podniky zaměřené na pletařství (dnes je v okrese 149 textilních firem, z nichž se 21% věnuje pletařství. Je zde rozvinutá zemědělská výroba (chov hovězího dobytka na mléko, výroba mléčných výrobků, chov vepřů a drůbeže, pěstování kukuřice, fazolí a brambor).

Historie kontaktu mezi Jabloncem a Novou Petrópolis
Na přelomu roku 2005-2006 kontaktoval kancelář starosty Městského úřadu v Jablonci Petr Polakovič, který píše publikaci o českých imigrantech v Brazílii, zvláště pak ve státě Rio Grande do Sul, aby tlumočil zájem zástupců občanů města Nova Petropolis o navázání kontaktů s naším městem. Při svém bádání, v jehož rámci Brazílii v roce 2005 osobně navštívil, pan Polakovič došel až k informaci, že mnoho předků současných obyvatel státu Rio Grande do Sul, zvláště pak zmíněného města, odešlo z Jablonecka. Jejich potomci se o historii svého národa velice zajímají a proto požádali Petra Polakoviče, aby se v této věci stal prostředníkem.

Historie
Petr Nový z Muzea skla a bižuterie uvádí, že lidé odcházeli z našeho kraje do Brazílie ve dvou vlnách.
V první vlně odešli v letech 1850 – 1852, kdy v Jizerských horách panovala, díky ekonomickému útlumu, bída a hlad, jenž v Rádle a Rychnově dokonce vedl k tyfové epidemii. Vícero rodin se proto tehdy rozhodlo z kraje odejít a nový domov hledat na americkém kontinentě. Patřil mezi ně i pozdější prominentní jablonecký pasíř Anton Pfeiffer, který odešel v roce 1852, ale již po roce se do Jablonce vrátil a v živnosti se mu velmi dařilo.
Druhá vlna vystěhovalců se objevila v letech 1875 – 1876, kdy na obyvatele Jizerských hor nejvíce dopadly důsledky světové ekonomické krize, jež začala již v roceu 1873. Velká nezaměstnanost dohnala k migraci stovky lidí. Již v roce 1873 odešlo údajně jen z Janova nad Nisou do Brazílie 250 lidí, roku 1876 z celého Jablonecka dalších 120 rodin. Příkladem je osud Adolfa Steckera (*1858-?), syn mačkáře bižuterních kamenů z Lučan Stefana Steckera, který do Brazílie s celou rodinou odešel v roce 1876. Dva roky poté se zde oženil, přivedl na svět čtyři děti a získal do vlastnictví velký pozemek.
O začátcích v nové vlasti a životě našich rodáků v Brazílii velmi zajímavě píše pan Josef Umann ve svých pamětech.

Autor: Lenka Brabencová

28.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič nákl. vozidla Avia - rovoz tuhých paliv, Nástup po domluvě ihned. , Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Bernat paliva - kovošrot s.r.o. - pracoviště, Novoveská, č.p. 2269, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Dan Bernat, +420 604 406 099. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 25 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečník - údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Provozní zámečník - údržbář, -sváření, Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, Hlásit se telefonicky v době 7-14 hod. nebo emailem.. Pracoviště: Vitrum, společnost s ručením omezeným, 468 11 Janov nad Nisou. Informace: Petr Pařízek, +420 483 369 999. Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 1 500 Kč Výrobci bižuterie VÝROBCE BIŽUTERIE - domácký zaměstnanec. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 1500 kč, mzda max. 4000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: VÝROBCE BIŽUTERIE - domácký zaměstnanec, Práce na zkrácený úvazek pro invalidní důchodce s místem bydliště Jablonec nad Nisou a jeho blízkém okolí. Práce bižuterní povahy (ketlování a návlek). Možný měsíční výdělek do 4.000,--- Kč., Hlásit se na tel: 724 060 135, 483 317 786. Pracoviště: Beads 4u, s.r.o., Pod Skalkou, č.p. 1980, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jana Vrbová, +420 724 060 135,483 317 786. Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kompletace plastových dílů pro interiér a exteriér osobních aut, Zaměstnanecké výhody: stravné, bonusy,příspěvek na ubytování , Místo výkonu práce: Želivského č.p. 4599/23, 466 05 Jablonec nad Nisou 5, Hlásit se osobně , nebo telefonicky v době od: 8.00 do 15,00 hod na adrese: Lidická 6, Jablonec n.N.. Pracoviště: Kompresorna, s.r.o. - akt plastikářská technologie čechy, spol. s r.o., Želivského, č.p. 4599, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Mykola Hetsyanyn, +420 774 152 019.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Václav Dvořák a jeho kniha Písečníci a bludný asteroid.

Pedagog z Technické univerzity Václav Dvořák napsal sci-fi pro malé čtenáře

Baletní představení Vánoční koleda poprvé uvidí diváci v pátek 16. listopadu.
14

FOTO: Vánoční koledu Charlese Dickense divadlo zpracovalo formou baletu

Galavečer Poetiky 2018 byl věnován zesnulému Martinu Beranovi

Turnov – Dvoudenní recitační soutěže Poetika se v Turnově se zúčastnilo přibližně sto mladých interpretů.

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 12. a 13. listopadu 2018.

Bez čekání. Na úřad se objednejte

Jablonec nad Nisou - Na jablonecký magistrát se lze objednat přes internet i aplikaci.

Silnice, muzeum či nemocnice. Kraj chce utratit 3,4 miliardy

Liberecký kraj - Podoba krajského rozpočtu na rok 2019 už nabírá obrysy.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT