Jablonec n. N./ Ve čtvrtek v podvečer se v prostorách Základní umělecké školy v Jablonci oficiálně rozloučil s brazilskou delegací starosta Jablonce Petr Tulpa. Zde vystoupil Juventus Gaude! s brazilskym souborem Bohmerland. Brazilci potvrdili, že se učí česky a zapěli i dvě české písně. Na rautu pak našli společnou řeč se žáky ZUŠ. V pátek brazilská výprava navštívila Drážďany a v sobotu Frýdlantsko, odkud pochází předci mnohých z nich. Večer v jabloneckém divadle shlédnou představení muzikálu Muž z kraje La Macha. „V neděli 30. března pak návštěva ze spřáteleného brazilského města Nóva Petropolis odlétá zpět do svého domova,“ uvedla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Mladí zpěváci z Brazílie navštívili zasněžený Ještěd

Celkem šestadvacet mladých zpěváků, členů z tanečního a pěveckého souboru Grupo de Danças Böhmerland z Nove Petrópolis v Brazílii, navštívilo v rámci své čtrnáctidenní návštěvy libereckého kraje také horu Ještěd. V doprovodu náměstka hejtmana pro kulturu Antonína Schäfera a starosty Jablonce Petra Tulpy se účastníci lanovkou a dokonce si zde ve výšce 1012 m n.m. po obědě zazpívali.
„Navíc s mládeží přicestovalo i pět potomků vystěhovalců, kteří odcházeli koncem 19. století, například byl mezi nimi muž, jehož předci pocházeli z Jiřetína pod Bukovou,“ uvedl náměstek hejtmana s tím, že mladí lidé byli v našem kraji většinou poprvé a moc se jim líbil zasněžený vysílač na Ještědu.
„Spolupráce probíhá hlavně na úrovni kulturní, navštěvují se třeba naše pěvecké sbory. Například Nisanka již Nové Petrópoolis navštívila,“ podotkl starosta Jablonce Tulpa s tím, že město je první město v celé České republice, které má oficiální smlouvu a spolupracuje z městem v Brazílii.

Taneční a pěvecký sbor Böhmerland
Členy taneční skupiny Böhmerland, která existuje již od roku 1987, jsou potomci českých emigrantů, kteří odešli z tehdejšího Rakouska-Uherska v roce 1873. Do Nove Petrópolis přišli z různých důvodů. Byla to doba Prusko-Rakouských válek, někteří by museli narukovat. Dalším důvodem byla velká chudoba té doby. Imigrační agenti, kteří v té době dělali Brazílii velkou reklamu, lákali lidi nesmyslnými sliby - cesta zdarma, půda zdarma, úroda 2x ročně, osvobození od daní a vojenské povinnosti na několik let, svoboda vyznání atd. Velká většina těchto přistěhovalců v Nové Petrópolis je z Jablonce nad Nisou, Liberce, Frýdlantu, Raspenavy, Chřipské a také ze Sokolova. Tito potomci se snaží navázat na lidovou tradici svých předků a soubor Nisanka pomáhá této snaze.

Kde leží Nova Petrópolis
Město Nova Petrópolis se nachází ve státě Rio Grande do Sul, v jižní části Brazílie. Je nazýváno „zahradou pohoří Gauchů“, protože rozmanitostí květin, různých tvarů, barev a vůní v samotném městě i jeho okolí se řadí k nejvýstavnějším městům Brazílie. Má cca 20 tisíc obyvatel, v únoru příštího roku oslaví 52 let od dosažení samostatnosti (založeno bylo v září 1858). Leží v subtropickém pásu, průměrná nadmořská výška je 604 m n.m., nejvyšší vrchol dosahuje 802 m. Starostou města je pan Luiz Irineu Schenkel. V Nova Petrópolis funguje 8 tanečních souborů pro dospělé a 5 souborů dětských, dále několik hudebních skupin, dechový orchestr a tradici zde mají i pěvecké sbory.
Podnikatelské prostředí zde tvoří především podniky střední velikosti v mnoha výrobních odvětvích – obuvnictví (firma Dakota), nábytkářství, výroba zemědělských strojů a nástrojů, rodinné textilní podniky zaměřené na pletařství (dnes je v okrese 149 textilních firem, z nichž se 21% věnuje pletařství. Je zde rozvinutá zemědělská výroba (chov hovězího dobytka na mléko, výroba mléčných výrobků, chov vepřů a drůbeže, pěstování kukuřice, fazolí a brambor).

Historie kontaktu mezi Jabloncem a Novou Petrópolis
Na přelomu roku 2005-2006 kontaktoval kancelář starosty Městského úřadu v Jablonci Petr Polakovič, který píše publikaci o českých imigrantech v Brazílii, zvláště pak ve státě Rio Grande do Sul, aby tlumočil zájem zástupců občanů města Nova Petropolis o navázání kontaktů s naším městem. Při svém bádání, v jehož rámci Brazílii v roce 2005 osobně navštívil, pan Polakovič došel až k informaci, že mnoho předků současných obyvatel státu Rio Grande do Sul, zvláště pak zmíněného města, odešlo z Jablonecka. Jejich potomci se o historii svého národa velice zajímají a proto požádali Petra Polakoviče, aby se v této věci stal prostředníkem.

Historie
Petr Nový z Muzea skla a bižuterie uvádí, že lidé odcházeli z našeho kraje do Brazílie ve dvou vlnách.
V první vlně odešli v letech 1850 – 1852, kdy v Jizerských horách panovala, díky ekonomickému útlumu, bída a hlad, jenž v Rádle a Rychnově dokonce vedl k tyfové epidemii. Vícero rodin se proto tehdy rozhodlo z kraje odejít a nový domov hledat na americkém kontinentě. Patřil mezi ně i pozdější prominentní jablonecký pasíř Anton Pfeiffer, který odešel v roce 1852, ale již po roce se do Jablonce vrátil a v živnosti se mu velmi dařilo.
Druhá vlna vystěhovalců se objevila v letech 1875 – 1876, kdy na obyvatele Jizerských hor nejvíce dopadly důsledky světové ekonomické krize, jež začala již v roceu 1873. Velká nezaměstnanost dohnala k migraci stovky lidí. Již v roce 1873 odešlo údajně jen z Janova nad Nisou do Brazílie 250 lidí, roku 1876 z celého Jablonecka dalších 120 rodin. Příkladem je osud Adolfa Steckera (*1858-?), syn mačkáře bižuterních kamenů z Lučan Stefana Steckera, který do Brazílie s celou rodinou odešel v roce 1876. Dva roky poté se zde oženil, přivedl na svět čtyři děti a získal do vlastnictví velký pozemek.
O začátcích v nové vlasti a životě našich rodáků v Brazílii velmi zajímavě píše pan Josef Umann ve svých pamětech.