Asfaltovat se začne již příští týden a hotovo by mohlo být letos na podzim. Kromě in-line dráhy zde vyroste i klidová zóna s lavičkami, ale také venkovní posilovna s workoutovými prvky. Vedení města se rozhodlo velmi rychle, jak s areálem po zbourání fabriky naloží.

„Nechtěli jsme, aby místo bylo delší čas prázdné a třeba zarostlo trávou. Ve městě žádnou dráhu pro bruslaře nemáme. Volba byla tedy jasná,“ poznamenal železnobrodský místostarosta Ivan Mališ a připomněl, že areál má jisté limity pro jeho využití. Na prostranství se například nesmí postavit žádná uzavřená budova kvůli faktu, že někdejší stavby byly kontaminovány rtutí.

Město chce vybudováním volnočasového areálu přispět k větší bezpečnosti bruslařů. „Děti a mládež získají bezpečný prostor k bruslení v centru Brodu. A nejen to. Nyní hojně využívají silnici na Spálov. Zde je ale běžný silniční provoz a hrozí nebezpečí úrazu,“ informoval Mališ.

Navíc na in-line dráhu už netrpělivě čekají děti ze Střediska volného času Mozaika. „Učitelé chtějí otevřít zájmový kroužek pro in-line, ale bez dráhy to nejde,“ dodal místostarosta. Na žádost místních obyvatel město povolalo ještě architekta Mikoláše Vavřína, který prostor u bruslařské dráhy dotvoří. „Počítáme nejen se zelení a lavičkami, ale chceme tam umístit i posilovací prvky,“ upřesnil Mališ.

Pro dospělé i mládež tam vznikne workoutové hřiště. „Jsem ráda, že tu bude takový prostor. Nebudeme muset jezdit kvůli bruslím na hřiště do Jablonce,“ uvedla maminka Jana ze Železného Brodu. V tuto chvíli ke zhotovení in-line dráhy už nic nechybí. Příští týden začnou pracovníci s asfaltováním. Na finální podobu areálu se ještě čeká. Bruslit by se však mělo ještě letos na podzim.

In-lina dráha, jejíž silueta je znázorněná na stránkách města, přijde městskou kasu na jeden milion korun. „Přesnou částku za celý areál zatím prozradit nemohu,“ poznamenal Martin Řehák z odboru územního plánování železnobrodské radnice.

Pokud se děti naučí jezdit na oválné in-line dráze, mohou vyrazit s rodiči nebo bez nich na delší stezky určené bruslařům. Ty najdou například v Dolánkách u Turnova, u jablonecké přehrady, v jabloneckých Tyršových sadech na konečné tramvaji, v Mníšku u Liberce, na letišti Ralsko u Mimoně a dalších místech.