V polském městě Jelenia Góra proběhl o posledním červnovém víkendu festival umění a skla – Art & Glass festival – letos pod heslem a v rámci projektu Sklo nezná hranic, realizovaného společně s městem Železný Brod.

Festival byl součástí sklářských slavností Jelenohorské kotliny v Jelení Hoře, Szklarské Porębě a  Piechowicích. „Díky dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu NISA byl do Jelení Hory vypraven ze Železného Brodu autobus pro zájemce z řad veřejnosti. „A další autobus pro brodské skláře, kteří měli zájem se festivalu zúčastnit," poznamenala Iva Chaloupková, vedoucí Informačního a kulturního střediska Železný Brod.

Železný Brod byl zastoupen firmami Detesk a DT GLASS, Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou, dále železnobrodské sklářství prezentovali  Karel Sobotka, Alena Kortanová, Zdeněk Sochor a Martin Pavka. Železný Brod se podílel i na kulturním programu v Jelení Hoře. Vystoupila železnobrodská taneční skupina Lady´s Sharefa, dále jablonecká skupina Wild Fire a zahrál liberecký Big O´Band.

Jelenohorské kulturní centrum a Informační a kulturní středisko Železný Brod připravili událost, jejímž ústředním tématem byla sklářská tvorba a výtvarné umění spojené s tradicemi tohoto příhraničního regionu.

Tímto festivalem ovšem spolupráce Železného Brodu a Jelení Hory nekončí.  Ač je léto v plném proudu, obě strany intenzivně pracují na obsahu a podobě letošního ročníku Skleněného městečko v Železném Brodě, které letos proběhne o víkendu 14. – 15. září.

„Nechceme – zatím – prozrazovat, čím nás Jelení Hora v Železném Brodě překvapí. Věříme, že letošní, sedmý ročník, bude ročníkem šťastným, a to i díky spolupráci s Jelení Horou," dodala Chaloupková.

Město pohostí festival Skleněné městečko již po sedmé. Již nyní se na programu slavností intenzivně pracuje. Vzniká třeba nová sjednocená podoba propagačních materiálů. „Stmelujícím motivem se stane fotografie Kristiny Hrabětové, na níž je zachycen skleněný broušený objekt z produkce DECHEM studia," přiblížila Iva Chaloupková.

Další novinkou je registrace názvu festivalu. „Rozhodli jsme se proto, že akce získala jisté renomé, které by nemělo být ohroženo," vysvětlil pohnutky starosta Železného Brodu André Jakubička.

V předvečer 7. ročníku Skleněného městečka (pátek 13. září), se uskuteční úspěšná talk-show PechaKucha Nicht Železný Brod.