Nejen horský region spojuje Liberecký kraj a italské autonomní území Valle d´Aosta. Oba nejvyšší představitelé Petr Skokan a Luciano Caveri předpokládají, že v Bruselu podepsaná partnerská smlouva přinese nejen ekonomický užitek oběma lokalitám.
„Dohoda s Libereckým krajem je v rámci našeho velmi ambiciózního projektu, který se týká řady regionů v Evropě,“ uvedl prezident autonomního regionu Valle d´Aosta Luciano Caveri. Právě Liberecký kraj je podobný severoitalskému Valle d´Aosta.
„Sice mají podstatně vyšší hory, ale lidé a jejich problémy jsou velmi podobné,“ poznamenal hejt〜man Libereckého kraje Petr Skokan. Proto by společně chtěli pracovat na projektech a na získávání peněz z finančních fondů Unie.
Před výběrem budoucího nového partnera si Italové udělali analýzu a studovali jednotlivé kraje v České republice. „Jak se to stává mezi mužem a ženou, tak jsme se zamilovali právě do vás,“ řekl Luciano Caveri. Všechny charakteristiky a prezentace Libereckého kraje je ovlivnily v konečném výběru partnera.
„Víme, že u vás existuje Euroregion Nisa, který má podobnou logiku fungování jako je region u nás. A máte pro spolupráci stejně jako my také velmi zajímavou historii,“ poznamenal Caveri.
Úředníci obou regionů by teď měli zkonkretizovat projekty, na nichž budou spolupracovat. „Chtěli bychom díky tomu dostat prostředky do našeho regionu,“ dodal Skokan.
Předpokládají, že právě střední Evropa bude velmi důležitým příjemcem peněz ze strukturálních či tematických fondů. „Jsme ale vzdáleni tomu, co dříve bývaly vztahy nazývané družba,“ vysvětlil Caveri. Podle něj budou fungovat na poli územní spolupráce.
Pro Liberecký kraj se tak díky podepsané dohodě o partnerství otevírají další kontakty, které už region Valle d´Aosta má. Italové si totiž dlouhodobě vytvářejí regionální síť partnerů.
Oba představitelé si nebyli před podpisem dohody cizí. Navzájem se před uzavřením osobně poznali při návštěvách. Nespoléhali se jen na údaje z analýz a webových stránek.