Paní Dana zajíždí do vesničky nedaleko Desné každou chvíli. Má ráda jízdu na in-line bruslích a silnice kolem zdejší přehrady Souš se přímo sama nabízí. S rodinou se však naučila nevědomky nešvaru. Na bruslích vyráží na trasu po pravé straně silnice. Pozor, vlastně porušuje zákon, který hovoří o bruslařích jako o chodcích.

Tedy jízda na in-line bruslích musí vézt po levé straně vozovky. „Stavěli nás strážníci z Desné a ať prý jezdíme po levé straně, že prý jinak porušujeme zákon. Poslechli jsme,“ vypráví paní Dana.

Co čert nechtěl, během několika málo dní od domluvy a napravení problému paní Danu vytlačilo vozidlo jedoucí proti ní do příkopu u silnice. „Když mne tedy strážníci upozorňovali podruhé, řekla jsem jim, že si raději ochráním život,“ popsala Dana.
Krásná silnice kolem přehrady Souš láká ke svezení. Nejen ve vozidle, ale i na kole či na in-line bruslích. A tady vznikají třenice, které často řeší strážníci Městské policie Desná.

V čem je problém? S cyklisty žádný. Ale mezi motoristy a bruslaři ano. „Motoristé překračují maximální povolenou rychlost a nedodržují zákaz zastavení. Bruslaři překračují zákon tím, že užívají silnici nesprávným způsobem,“ popsal velitel desenských strážníků Miroslav Erlebach.

Strážníci na inkriminovanou silnici vyjíždějí několikrát týdně, jak vozidlem, tak nově na in-line bruslích. A mnohdy měří rychlost vozidel. „Auta tady jezdí dost rychle, navíc zastavují v nepřehledných místech, když tady platí zákaz zastavení. Řidiče řešíme na místě blokovou pokutou,“ vysvětlil Erlebach.

K bruslařům jsou shovívavější. „Doposud jsme tyto přestupky řešili napomenutím a vysvětlením problému, upozorňovali jsme i pomocí Desenských novin,“ přiblížil strážník Aleš Flídr. Zákon hovoří jasně: osoba jedoucí na kolečkových bruslích je v něm označena za chodce a od toho se odvíjí další ustanovení jednotlivých paragrafů.
Z toho vyplývá, že bruslař jezdí na bruslích vlevo, ale cyklista a motoristé vpravo. „Je potřeba si uvědomit, že všichni jsme účastníky silničního provozu a máme jistá práva, ale také povinnosti,“ poznamenal Erlebach.

Kdo by nedodržoval tento zákon, tak v § 125c jsou uvedeny sankce za přestupky. Bruslaře je možno postihnout blokovou pokutou až do výše dvou tisíc korun, řidiče pak za nedodržení rychlosti mnohem víc.

Podle strážníků došlo ke kontaktům vozidel s in-line bruslaři již několikrát. Střet nebyl naštěstí nikdy natolik vážný, aby bruslař utrpěl větší zranění. Ale jak hovoří jedno moudré české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. A to už může být pozdě.