Vyznamenání Pocta hejtmana Libereckého kraje letos obdrželo osm osobností, které se svou prací či mimořádným činem zapsaly do historie Libereckého kraje. Do plejády významných jmen tak přibyla další, která stojí za připomenutí. Poctu hejtmana si u příležitosti Dne republiky převzali Josef Haisler, skláři Jaroslav Hlubůček a Jarmila Brychtová, spisovatel Jaroslav Rudiš, hudebník Graziano Sanvito, architekt Jiří Suchomel, plavkyně Markéta Pechová a in memoriam záchranář Michal Beneš.

JAROSLAVA BRYCHTOVÁ
Světově známá sklářka ovlivnila společně s manželem Stanislavem Libenským několik generací sklářských výtvarníků. Jejich díla jsou zastoupena ve sbírkách po celém světě. V roce 1950 založila v Železném Brodě experimentální středisko pro uplatnění skla v architektuře a reprezentovala české sklářství už na výstavě EXPO 1958 v Bruselu.

JOSEF HAISLER
Získal ocenění za celoživotní přínos v boji za svobodu. Je členem Československé obce legionářské. Během druhé světové války zažil pochod smrti Mladou Boleslaví. Působil ve výzkumném ústavu vojenské techniky a podílel se na vývoji mnoha patentů.

JAROSLAV HLUBŮČEK
Sklář, který stál u zrodu Hospodářské komory ČR a Svazu výrobců skla a bižuterie a zasloužil se o záchranu bižuterního průmyslu po rozpadu holdingu na Jablonecku.

JAROSLAV RUDIŠ 
Rodák z Turnova a nositel ceny Jiřího Ortena, spisovatel a autor několika divadelních her a komiksů včetně zfilmovaného Aloise Nebela nebo předlohy k filmům Národní třída nebo Grandhotel Ještěd.

GRAZIANO SANVITO
Šéfdirigent a zakladatel amatérského Podkrkonošského symfonického orchestru. Rodák z Itálie, původní profesí elektrikář a hráč na klarinet, působí v současné době jako dirigent v Divadle F. X. Šaldy.

JIŘÍ SUCHOMEL
Světově uznávaný architekt je zakladatelem Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. Je autorem významných staveb, mezi něž patří například Český dům v Malmö, Palác Syner v Liberci či unikátní prosklená budova v kampusu liberecké Technické univerzity.

MARKÉTA PECHOVÁ 
Je první handicapovaná plavkyně, která přeplavala kanál La Manche. V dětství přišla kvůli nádoru stehenní kosti o nohu. Nevzdala se, nemoc pokořila a začala se věnovat sportu. Nejprve to byla atletika a ve 20 letech plavání, kterému se věnuje dodnes. Patří mezi nejlepší české dálkové plavkyně.

MICHAL BENEŠ
Pilot, letecký instruktor a dobrovolný člen Horské služby Jizerské hory se dlouhodobě věnoval systému záchrany osob ztracených ve volném terénu. Vypracoval metodiku postupů podle souřadnic GPS, kterou dodnes využívají složky integrovaného záchranného systému. Letos v březnu tragicky zahynul při leteckém výcviku. Ocenění za mimořádné postupy při záchraně zraněných mu bylo uděleno in memoriam.

Pocta hejtmana Libereckého kraje se uděluje od roku 2006. Kandidáty navrhuje veřejnost. Letos jich bylo celkem 30. Finálních osm osobností vybrala porota.