Letošní ročník nese podtitul Bubny léčí – Velká Koncertní Muzikoterapie. A to i proto, že hudebníci v čele s fenomenálním Pavlem Fajtem smutní. Na začátku června letošního roku totiž nečekaně zemřel Romek Hanzlíka, který je spjat s projektem Slet bubeníků od samého začátku coby hlava zaštiťující agentury AMP.

„S Romkem jsme spolupracovali od začátku 90. let. Vzešel z líhně punkových Mohykánů a celý život ctil zákony tohoto kmene, tedy být upřímný a nelhat. Jeho odchod mě zasáhl víc, než jsem předpokládal,“ sdělil duchovní otec Sletu bubeníků Pavel Fajt.

Právě proto je letošní ročník turné věnován Romkovi Hanzlíkovi a je zaměřen na meditativní hudbu. Koncertní program Bubny léčí vytvářeli hudebníci s ohledem na magickou sílu bubnů, šamanských rituálů, pozitivní a laskavé energie. „Osobně mám zkušenost s muzikoterapií, kterou čas od času provozuji v různých zdravotních i sociálních zařízeních, a chtěl bych tuto přidanou hodnotu bubnových partů povýšit na koncertní událost,“ poznamenal Pavel Fajt, který se proslavil hlavně v kultovní hudební skupině Dunaj.

I samotný program koncertů bude jiný. Hudebníci chtějí, aby si s nimi publikum zahrálo. „Přineste si svoje bubínky, bubny, chřestidla, zvonce a řehtačky! Na závěr si uděláme bubnový mejdan,“ vyzval Fajt.

Letošní Slet bubeníků nebude tedy spojen prvoplánově se hřmotnými a razantními party. „Neříkám, že tam některé tyto věty z našeho bubenického slovníku nebudou, ale naší snahou bude nalezení harmonie a rytmického řádu Všehomíra,“ doplnil Fajt.

Slet bubeníků je dnes už velká kulturní akce, která putuje po mnoha městech Česka. „Ve Smržovce, kde se tradice sletů zrodila, předchází koncertu speciální bubenická dílna pro handicapované, kam je vstup zdarma. Její začátek je v 17 hodin,“ upřesnila Lenka Röhrichová ze smržovského Kulturního střediska. Od 20.30 hodin na ni pak naváže zahajovací koncert celého turné.

Letku letošního sletu tvoří zpěvačka a klávesistka Ivana Mer, bubeník Pavel Fajt, hráč na brazilské bubny z kapely Tam Tam Batucada Miloš Vacík, hráč na africké bubny Broněk Pavlíček, bubeník Pavel Koudelka a cimbálista Petr Gablas.

TURNÉ SLET BUBENÍKŮ 2019
10. října – Smržovka, Parkhotel – 20.30
11. října – Chomutov, Městské divadlo – 19.00
12. října – Vrchlabí, Sál Střelnice – 19.00
18. října – Dobříš, Kulturní dům – 20.30
21. října – Nový Bor, Městské divadlo – 19.00
23. října – Praha, kasárna Karlín – 19.00
24. října – Hodonín, Dům kultury a HOKUS – 19.00