Sága o velmi exponovaném místě na jablonecké přehradě stále pokračuje. Tentokrát už se přesunula mimo samotný Jablonec. Ministerstvo kultury (MK) totiž v současnosti vede řízení o prohlášení Slunečních lázní v Jablonci nad Nisou za kulturní památku. „V tomto řízení byla shromážděna příslušná stanoviska, nyní bude MK vyzývat účastníka řízení, aby se seznámil se spisem. Délku řízení ani jeho výsledek nyní ale nelze předjímat," informovala Simona Cigánková, tisková mluvčí ministerstva kultury ČR.

„Podnět jsme podali my, ale bylo to hlavně na základě podpory většiny návštěvníků, kteří chtějí Sluneční lázně zachovat ve stávajícím rázu a funkčnosti," sdělila hlavní důvod Lucie Pokorná, která areál patřící městu na jablonecké přehradě léta provozuje.

MRTVÝ BOD

V tuto chvíli to tak znamená, že stávající objekt zůstane až do rozhodnutí ministerstva ve stávající podobě. To je trhlinou v záměru vedení jablonecké radnice, kteří by na tomto místě rádi viděli vyrůst Sluneční pavilón.

„Nijak nás to netěší. Na celý poloostrov, na kterém se dnes Sluneční lázně nacházejí, máme připravený projekt architekta Stolína, který vychází z potřeb území a z urbanistické studie vodní nádrže a jejího okolí zpracované v roce 2004 architektem Faltejskem a jeho kolegy," informovala tisková mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Dodala také, že podání podnětu na ministerstvo situaci nijak nezjednodušuje, spíše je tomu naopak. „Dosud byl totiž překážkou pouze nedostatek peněz a čekalo se na vhodný dotační titul. Nyní vše uvázlo na mrtvém bodu a čekáme na rozhodnutí ministerstva," doplnila Hozová.

Samotný objekt lázní na jablonecké přehradě není v nejlepší kondici, což bylo prezentováno i na besedě s lidmi loni v dubnu. Celková rekonstrukce z důvodu finanční náročnosti a neefektivity nepřichází v úvahu. Plánem je zde vybudovat kvalitní zázemí splňující požadavky na pohostinství a rekreaci v 21. století.

To se nelíbí většině stálých návštěvníků. I proto vznikla petice pro zachování Slunečních lázní na Jablonecké přehradě ve stávajícím půdorysu i funkčnosti areálu. „My nechceme žádné předtažené supermoderní skleněné škatule, ale příjemné místo pro relaxaci a koupání," shrnula Anna Netopilová na květnovém zastupitelstvu.