Z osmdesáti osmi stromů z celé České republiky vybrala porota ve středu pouhých dvanáct stromů do finále. Černolistý buk bude tedy reprezentovat Liberecký kraj.
Do soutěže ho přihlásili žáci páté třídy Základní katolické školy. „Stromu se děti věnovaly a velice si ho oblíbily, dokonce u něj i spaly, aby mu byly blíž,“ řekla ředitelka katolické školy Jana Kocourková s tím, že právě osmdesátiletý buk minulý rok vyhrál soutěž strom roku Jablonecka.
„Jsem ráda, že jsme se mohli zapojit do této soutěže. Sama jsem napsala příběh o stromu a o noci, kdy jsme u něj spali. Také jsme si vytvořili maketu, která nám strom připomíná ve škole,“ řekla žačka Základní katolické školy Magdaléna Musilová.
Do finále se probojovalo šest lip, dva buky, hrušeň, dub, javor a platan. O postupu osmnáctimetrového dubu bude nyní rozhodovat veřejnost od 1. srpna do 11. října pomocí hlasovacích archů nebo dárcovských SMS. „Výtěžek z hlasování použijeme na výsadbu nových stromů po celé České republice. Odměnou pro vítězný strom pak bude jeho odborné ošetření na jaře příštího roku,“ uvedla Klára Slámová z Nadace Partnerství.
Vítězný strom pak slavnostně vyhlásí v průběhu koncertu pro stromy 20. října, kde vystoupí i bratři Ebenové.