VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bydlení ohrožuje životy

Jablonec n. N./ Ucpaná nebo zamrzlá kanalizace, poškozená elektřina, voda i plyn a životu nebezpečné schodiště. V takovém prostředí žijí dvě sociálně slabší rodiny již několik let. Město, jako minulý majitel této budovy v Pražské ulici, již dříve ubytoval do těchto prostor šest lidí. „Nový majitel nás okamžitě vyzval k vystěhování,“ postěžoval si jeden z obyvatelů Josef Weis.

31.1.2008
SDÍLEJ:

Josef Weis nemá kam se přestěhovat, a proto zůstává v domě, kde byla zahájena rekonstrukce. V současné době v objektu chybí mimo jiného i sociální zařízení a schodiště je v havarijním stavu.Foto: Deník/Ota Bartovský

Saun s.r.o., současný majitel objektu, chtěl nájemníky vystěhovat z důvodu rekonstrukce a ohrožení jejich životů již na počátku tohoto roku. Havarijní stav objektu již byl ale zjištěn mnohem dříve, než Saun 5. prosince 2007 dům od města převzal.

Na jeho havarijní stav již několikrát upozornila RK Reka, která dům městu spravovala. „V budově je havarijní stav schodiště a vstupního přístavku, doporučuji úplnou demolici rizalitu a vystěhování nájemců,“ napsala Zdeňka Žovková zhruba před rokem majetkoprávnímu oddělení jablonecké radnice. Město však žádné kroky k vystěhování obyvatel neučinilo.

Odpovědnost za bezpečnost nájemníků tedy převzal současný majitel Saun. Vyzval rodiny k okamžitému vystěhování z důvodu rekonstrukce.
Romští obyvatelé dům nechtějí opustit, jelikož jim současný majitel SAUN s.r.o. neposkytl náhradní ubytování, ale pouze jim předložil nabídku ubytoven, kde by si mohli zajistit dočasný azyl. „Ubytovny jsou plné. Zde již nemáme kam chodit na záchod, protože ten suchý nám už vybourali, vodu i elektřinu vypnuli,“ řekla obyvatelka domu v Pražské ulici Monika Balogová, která se podle slov majitele již vystěhovala na začátku tohoto týdne do přístřešku v Kokoníně.

V domě ještě dnes však žije rodina Weisových, ta stejně jako Monika Balogová vlastní ubytovací smlouvu na dobu neurčitou. Přestože tato smlouva není nájemní, vlastník je povinen obyvatelům zajistit náhradní ubytování po dobu rekonstrukce. „Ubytovací smlouva se zpravidla poskytuje na dobu určitou. Pokud nájemci mají na dobu neurčitou, je nutné zajistit obyvatelům náhradní bydlení s tím, že by měli mít přednostní právo na rekonstruovaný byt,“ uvedl Zdeněk Sopůšek, předseda Sdružení nájemníků v Libereckém kraji.

Saun rodinám sice předal Výzvu k přestěhování na ubytovnu z důvodu zajišťovacích prací, která obsahuje seznam pěti ubytoven v Jablonci nad Nisou, ale náhradní bydlení přímo nezajistil. „V naší kompetenci není zajistit náhradní ubytovaní, pokud nemají nájemní smlouvu. Nabídli jsme, že jim věci přestěhujeme a dokonce i to, že dva měsíce v ubytovně zaplatíme. Jak Balogovi tak Weisovi však nabídky stále odmítali a zůstali i za podmínek, které jsou prozatím životu nebezpečné,“ řekl obchodní ředitel firmy Saun s.r.o. Michal Hausenblas s tím, že na sklonku minulého týdne dali oběma rodinám výpověď.

Ochranu proti činnosti společnosti Saun zažádala po 20. lednu Monika Balogová. „V těchto podmínkách se nedá žít,“ sdělila i na městském úřadu. Právní oddělení tedy zahájilo řízení o obnovení pokojného stavu, ke kterému s největší pravděpodobností došlo.

„Nelze akceptovat postup majitele objektu, který začne dům rekonstruovat, aniž by nájemcům zajistil náhradní ubytování, odpojí jim energie a následně je z bytu vypoví pro porušování dobrých mravů, které údajně spočívá v tom, že byt užívají potmě a bez vody,“ uvedl vedoucí právního oddělení MÚ Leoš Teufl, který také upozornil na to, že ubytovací smlouva jeví znaky smlouvy nájemní.

Saun se brání tím, že jim Zdeňka Žovková přislíbila to, že objekt bude předán bez nájemníků. „Přísliby pro město nejsou závazné,“ dodal Leoš Teufl.
Z důvodu havarijního stavu objektu se rozhodla společnost připravit trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení. „Město mělo vystěhovat lidi z objektu již dávno bez ohledu, zda je dům v prodeji či nikoliv,“ uvedl Michal Hausenblas.

Podle slov terénního pracovníka Ladislava Cíny romští obyvatelé se s tímto problémem setkávají poměrně často. „Především když jsou neplatiči, to ale nebyl případ paní Balogové,“ dodal.

Autor: Lenka Brabencová

31.1.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Optometristé Optometrista/ka - Tanvald. Požadované(25 000 Kč)

Optometristé Optometrista/ka - Tanvald. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Optik House s.r.o., je provozovatel obchodní sítě VAŠE OPTIKA s.r.o., která je ryze českou společností. Stabilita a zároveň dynamicky se rozvíjející rodinná společnost nás řadí již 10 let mezi TOP optiky na českém trhu. Naše firma staví na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům ve všech našich stávajících 50 – ti pobočkách v ČR. Jsme tak nablízku svým klientům i zaměstnancům. Klademe důraz na dlouhodobou spolupráci, atraktivní a férovou nabídku služeb a nadstandardní servis., , Optometristka/Optometrista , , Požadujeme:, , •VŠ vzdělání v oboru optometrie, •Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost, •Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , •Spolupráce s lékaři a řešení široké škály klientských případů, •Vyšetření a měření zraku klienta, •Aplikace kontaktních čoček a jiné, •Poskytování poradenství zákazníkům, •Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, •Vedení administrativy a záznamů klientů, , Nabízíme:, , •Silné zázemí stabilní české společnosti, •Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, •Velkou podporu na počátku spolupráce, •Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, •Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, •Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených v. Pracoviště: Tanvald, Krkonošská, č.p. 134, 468 41 Tanvald. Informace: Martina Sedláková, .

Výroba - Výroba Montážní dělník(16 000 Kč)

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Dělník v elektrotechnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme: , * zkušenost s ručním pájením mikropájkou (vhodné pro pasířky, zlatnice…), * zručnost, * zodpovědnost, pečlivost a přesnost , * možnost práce i na zkrácený úvazek, * vyučen v oboru výhodou, , Pracovní náplň:, * pájení SMD a klasických vývodových součástek dle dokumentace, * testování, kompletace výrobků, , Nabízíme:, * příjemné pracovní zázemí v nových firemních prostorách , * adekvátní finanční ohodnocení, * široká odborná základna v rámci holdingu, * zaměstnanecké benefity, , VŘ se budou konat dne: 12.3., 13.3., 16.3. vždy 8 -12 hod., na adrese: JabloPCB s.r.o., U Přehrady 5129/67, Jablonec nad Nisou. Pracoviště: Jablopcb s.r.o., U Přehrady, č.p. 5129, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Martina Bc. Kutnarová, +420 483 515 554.

2444 - Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní(17 360 Kč)

Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní referent v Oddělení vyměřovacím. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Finančního úřadu pro Liberecký kraj jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále též „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo č. 260394 – odborný referent/vrchní referent v Oddělení vyměřovacím IV, Odbor vyměřovací, Sekce Územní pracoviště v Jablonci nad Nisou, v oboru služby „Daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění., , Místem výkonu služby je Tanvald., Služba na tomto služebním místě bude vykonávána ve služebním poměru na dobu neurčitou. , Služba zahrnuje zejména: , - Správu daně z příjmů fyzických osob, daně z přidané hodnoty a daně silniční u přidělených daňových subjektů dle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. , - Zpracování a vyměřování daňových tvrzení, provádění postupů k odstranění pochybností a místních šetření., - Spravování osobních daňových účtů., - Vyřizování žádostí, vydávání rozhodnutí, zpracování stanovisek., - Vedení spisů daňových subjektů a evidence písemností.. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v tanvaldě, Krkonošská, č.p. 350, 468 41 Tanvald. Informace: Petra Benešová, +420 483 339 303.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B(130 Kč)

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič dodávky - ŘP sk. B. Rozvoz pečiva - Praha, Brno, Drážďany., Hlásit se telefonicky, nebo na email.. Pracoviště: Cooc food s.r.o. - pekárna, 468 11 Janov nad Nisou. Informace: Jiří Koláček, +420 603 507 580.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po skvělé jízdě se třicetiletý Tomáš Slavík z České republiky zapsal do historie a obhájil  vítězství na Red Bull Valparaiso Cerro Abajo 2018.

Tomáš Slavík přesedlal na raketu a dojel stříbrný

Videosouhrn Deníku – pondělí 19. února 2018

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Soupeři letos hodím stopku, rozhodl Martin Valenta

Jablonec nad Nisou – V ringu už třetí Iron Fight Night se v jablonecké sportovní hale představí ve čtvrtek 22. února za domácí tým Martin Valenta. Prozradil na sebe, jak se na významnou akci připravoval a co všechno musel zvládnout než nastoupí do ringu.

Fond na zlepšení úrovně bydlení je Jablonečanům k dispozici už šestnáct let

Jablonec n. N. – Zájem kolísá, i když je úrok velmi nízký 2 %.

Leif de Leef hostuje v Klubu Na Rampě

Jablonec n. N. - Leif de Leeuw Band, jedna z nejnadanějších kapel Holandska se představí v úterý 20. února od 20 hodin v jabloneckém Klubu Na Rampě. 

Tatrhy lákaly na dobré jídlo, pití i akrobaty

Liberec – Nezvyklé davy lidí proudily v neděli dopoledne směrem k libereckému hlavnímu nádraží. Většina návštěvníků však nemířila tentokrát na vlak, ale na už v pořadí třetí liberecké Tatrhy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT