Saun s.r.o., současný majitel objektu, chtěl nájemníky vystěhovat z důvodu rekonstrukce a ohrožení jejich životů již na počátku tohoto roku. Havarijní stav objektu již byl ale zjištěn mnohem dříve, než Saun 5. prosince 2007 dům od města převzal.

Na jeho havarijní stav již několikrát upozornila RK Reka, která dům městu spravovala. „V budově je havarijní stav schodiště a vstupního přístavku, doporučuji úplnou demolici rizalitu a vystěhování nájemců,“ napsala Zdeňka Žovková zhruba před rokem majetkoprávnímu oddělení jablonecké radnice. Město však žádné kroky k vystěhování obyvatel neučinilo.

Odpovědnost za bezpečnost nájemníků tedy převzal současný majitel Saun. Vyzval rodiny k okamžitému vystěhování z důvodu rekonstrukce.
Romští obyvatelé dům nechtějí opustit, jelikož jim současný majitel SAUN s.r.o. neposkytl náhradní ubytování, ale pouze jim předložil nabídku ubytoven, kde by si mohli zajistit dočasný azyl. „Ubytovny jsou plné. Zde již nemáme kam chodit na záchod, protože ten suchý nám už vybourali, vodu i elektřinu vypnuli,“ řekla obyvatelka domu v Pražské ulici Monika Balogová, která se podle slov majitele již vystěhovala na začátku tohoto týdne do přístřešku v Kokoníně.

V domě ještě dnes však žije rodina Weisových, ta stejně jako Monika Balogová vlastní ubytovací smlouvu na dobu neurčitou. Přestože tato smlouva není nájemní, vlastník je povinen obyvatelům zajistit náhradní ubytování po dobu rekonstrukce. „Ubytovací smlouva se zpravidla poskytuje na dobu určitou. Pokud nájemci mají na dobu neurčitou, je nutné zajistit obyvatelům náhradní bydlení s tím, že by měli mít přednostní právo na rekonstruovaný byt,“ uvedl Zdeněk Sopůšek, předseda Sdružení nájemníků v Libereckém kraji.

Saun rodinám sice předal Výzvu k přestěhování na ubytovnu z důvodu zajišťovacích prací, která obsahuje seznam pěti ubytoven v Jablonci nad Nisou, ale náhradní bydlení přímo nezajistil. „V naší kompetenci není zajistit náhradní ubytovaní, pokud nemají nájemní smlouvu. Nabídli jsme, že jim věci přestěhujeme a dokonce i to, že dva měsíce v ubytovně zaplatíme. Jak Balogovi tak Weisovi však nabídky stále odmítali a zůstali i za podmínek, které jsou prozatím životu nebezpečné,“ řekl obchodní ředitel firmy Saun s.r.o. Michal Hausenblas s tím, že na sklonku minulého týdne dali oběma rodinám výpověď.

Ochranu proti činnosti společnosti Saun zažádala po 20. lednu Monika Balogová. „V těchto podmínkách se nedá žít,“ sdělila i na městském úřadu. Právní oddělení tedy zahájilo řízení o obnovení pokojného stavu, ke kterému s největší pravděpodobností došlo.

„Nelze akceptovat postup majitele objektu, který začne dům rekonstruovat, aniž by nájemcům zajistil náhradní ubytování, odpojí jim energie a následně je z bytu vypoví pro porušování dobrých mravů, které údajně spočívá v tom, že byt užívají potmě a bez vody,“ uvedl vedoucí právního oddělení MÚ Leoš Teufl, který také upozornil na to, že ubytovací smlouva jeví znaky smlouvy nájemní.

Saun se brání tím, že jim Zdeňka Žovková přislíbila to, že objekt bude předán bez nájemníků. „Přísliby pro město nejsou závazné,“ dodal Leoš Teufl.
Z důvodu havarijního stavu objektu se rozhodla společnost připravit trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení. „Město mělo vystěhovat lidi z objektu již dávno bez ohledu, zda je dům v prodeji či nikoliv,“ uvedl Michal Hausenblas.

Podle slov terénního pracovníka Ladislava Cíny romští obyvatelé se s tímto problémem setkávají poměrně často. „Především když jsou neplatiči, to ale nebyl případ paní Balogové,“ dodal.