Co vše tedy s bylinami děláte, než jsou vhodné k prodeji?
Hned po přívozu dáváme byliny do laboratoře v Liberci. Tam kontrolují obsah běžných kovů, bakterií a plísní. Chceme mít jistotu, že to, co prodáváme, je kvalitní a zdravé. Dále peruánské byliny ručně třídíme a balíme do spotřebitelských obalů.
Proč jste se začala zabývat léčivými rostlinami právě z Peru?
Dozvěděla jsem se o člověku Edmundu Szeligovi, což byl polský misionář, který žil sedmdesát let mezi indiány. Od nich načerpal znalosti užití peruánských bylin. Vytvořil jakousi spojnici mezi dvěma světy, proto jsou peruánské byliny více prozkoumané než ostatní. V rodině jsem měla nemocného rakovinou. Proto jsem se s misionářem telefonicky spojila. Ten nás pozval do Peru a předal část své vědy a školil nás. Byla jsem ohromena přírodou a výsledky jeho léčby. Pak začala naše spolupráce. V době, kdy jsme Peru navštívili, bylo mu 90 let.
Máte jistě nepřeberné množství bylin, můžete uvést alespoň některé, a k čemu jsou vhodné?
Edmund Szeliga nás naučil, že k léčbě musí být celá sestava bylin. Před každou léčbou je nutné zahájit očistnou kúru. Například to je bylina Flor de arena. Byliny se rozdělují do tří skupin. Na ty, které posilují imunitu, očišťují a specificky působí na jednotlivé orgány. K léčbě využíváme rady od lékaře v Peru, který sestaví na základě například propouštěcí zprávy z nemocnice kúru. Naše byliny jsou vhodné k léčbě trávicího traktu, kožních problémů, dýchacích cest až po nádorové onemocnění. Byliny jsou z nejvyšších hor Peru a džungle.
Proč máte firmu právě v Jablonci, a kde vaše výrobky najdeme?
Přestože sídlo máme v Jablonci, spolupracujeme s lékaři po celé ČR. Byliny dodáváme do některých lékáren, do prodejen zdravé výživy nebo jednotlivcům.