Nyní je jasné, jak by měly domy vypadat. Investor, který před časem koupil pozemek od města za 5,7 milionu korun, představil vizualizaci turnovským zastupitelům. „Minulé zastupitelstvo souhlasilo s prodejem těchto pozemků mezi sídlištěm Výšinka a turnovskou hvězdárnou a chtělo vědět, jaké bytové domy tu vyrostou, aby do už tak přetíženého sídliště zapadly,“ vysvětlil starosta Turnova Tomáš Hocke.

Krajští úředníci zkrátili předpokládaný termín uzavírky křižovatky Rádelský mlýn

Na pozemku o výměře 4200 metrů vyrostou čtyři objekty, přičemž jeden bude obsahovat dva domy v jednom. Objekty nepravidelných půdorysů budou odděleny prolukami z důvodu osvětlení a oslunění a umožňují průchody a průhledy areálem. Domy jsou orientovány hlavní fasádou převážně na jihozápad, štíty na východ a západ. Nadzemní objekty jsou suterénními garážemi vzájemně stavebně propojeny. Dva samostatné vjezdy do garáží jsou navrženy z ulice U Tří svatých tak, aby byly přístupné obě části podzemních podlaží bez vnitřních vyrovnávacích ramp. Střechy domů mají nepravidelné šikmé hřebeny. „Jednoduchými kompaktními hmotami, tvarem střech a zešikmenými štíty domů je vytvořena kompozice obytného souboru jako typu příměstské výstavby,“ doplnil zástupce investora Marek Lank.

Vizualizace nových bytových domů na Výšince.Zdroj: LAMA RESIDENCE a.s.

Zastupitelé po shlédnutí vizualizace odhlasovali uzavření smlouvy o smlouvě budoucí kupní a následné kupní smlouvy. Podle ní má investor do šesti měsíců od podepsání kupní smlouvy podat řádnou žádost o vydání územního rozhodnutí pro stavbu bytových domů.

Chtejí víc stání

Obyvatelé sousedního sídliště jsou z další výstavby v rozpacích. Na stávajícím sídlišti totiž chybí občanská vybavenost, majitele vozů trápí nedostatek parkovacích míst. „Chtělo by to něco s těmi místy na parkování udělat. Parkuje se tam snad úplně všude,“ přiblížil obyvatel Turnova Jiří Kos.

Koronavirus - Ilustrační foto
Škola není firma. Liberecká univerzita ochranné roušky vyrábět nebude

V novém bytovém areálu má sice vzniknout o deset parkovacích míst více, než bude bytů, to ale podle obyvatel nestačí. „Do nových bytů se určitě přistěhují dobře situovaní lidé. Myslím, že nebudou výjimkou dvě auta v rodině,“ poznamenal další Turnovan Karel Jedlý

Situace s parkováním na Výšince je složitější než třeba na sídlištích v Jablonci. „Připravujeme revitalizaci sídliště, která by měla přinést více parkovacích míst,“ sdělil starosta Tomáš Hocke.

K budoucím domům vznikne i nová komunikace. „Přístupovou komunikaci včetně chodníku bude financovat vlastník stavby domů, za přispění maximálně jednoho milionu korun od města. Vlastníkem komunikace poté bude město Turnov,“ uvedl vedoucí odboru správy majetku Radim Brožek. Součástí komunikace bude nové osvětlení a parkovací zálivy.

Policie. Ilustrační foto.
Muž se rozhodl umrznout v lese. Jablonečtí policisté ho vypátrali včas

Nové bytové domy by měly vznikat v několika etapách. Stejný investor má stavět i bytový dům na místě zbouraného Bia Ráj v Žižkově ulici, stavba má začít letos.