„Největší počty navržených bytů jsou v lokalitě činžovních domů v ulicích Křelinova a Hřbitovní, a také na Mírovém sídlišti,“ sdělil Deníku starosta Českého Dubu Jiří Miler. Jednotlivé byty byly k privatizaci navrženy podle ekonomických, společenských a sociálních kritérií. Českodubští obyvatelé, kterých by se privatizace bytů měla týkat, jsou prozatím rozpolceni. Někteří ji bezvýhradně podporují, jiní mají obavy.
„Zatím moc nevíme, co si o tom máme myslet a čekáme, s jakými podmínkami vlastně město přijde. To pro nás bude nejdůležitější,“ řekl nájemník jednoho z vytipovaných činžovních domů, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Nejistotu a obavy jsme u občanů zaznamenali. Všechny detaily s nimi budeme probírat,“ doplnil Miler. O způsobu prodeje a cenách bytů se začne v dohledné době diskutovat.
„Chceme, aby se vytvářela společenství vlastníků nebo družstva,“ přiblížil Miler preferované podmínky. Město si od privatizace slibuje získání finančních prostředků a zlepšení zanedbaného stavu vybraných nemovitostí.
„Získané finance budeme moci použít například na spolufinancování projektů z Evropské unie,“ uvedl Jiří Miler. Pro současné vedení města je rozvoj bydlení a privatizace bytového fondu součástí plánu rozvoje města. „Odhad potřebných investic do bytového fondu města je několik desítek milionů korun. Takové hospodaření není v rámci města udržitelné a bytový fond by nadále chátral,“ dodal Jiří Miler.