Byty prodané podle staré metodiky, tedy s padesátiprocentní slevou. Tak vyhovělo vedení města obyvatelům panelových domů v ulici Boženy Němcové a Mechová. Z 219 zatím bylo uhrazeno 123 kupních cen, z toho se však tři lidé ani nevyjádřili, jestli byt odkoupí. Nájemníci mají čas na zaplacení do 28. února 2008.
„Nerozumíme tomu, nejdříve byly takové boje, že nechceme byty prodat podle staré metodiky, a nyní se tolik lidí k platbě nehlásí. Navíc, dokud částka nebude splacena na sto procent, nemůžeme s penězi hýbat a uzavírat kupní smlouvy,“ uvedla tisková mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.
Nájemníci však o byty zájem mají, potřebují i čas na sehnání potřebného množství peněz. „Na zaplacení máme zatím čas. Podle informací vím, že dva vchody jsou již zcela uhrazeny, u ostatních chybějí například jen dva byty,“ uvedla zástupkyně občanů Lenka Černá.

Odkoupit byty rozhodně chtějí

Lenka Černá také podotkla, že někteří obyvatelé čekají na poskytnutí úvěru od peněžního ústavu. „Po všech těch tahanicích o byty však opravdu zájem máme,“ uvedla za nájemníky Lenka Černá. Pokud by však nájemníci nestihli do konce února byty od města odkoupit, bude provedena uzávěrka a vypočítají ceny podle platné metodiky. „Znamenalo by to tedy, že při devadesátiprocentním zájmu o koupi bytů v jednom domě bude udělena sleva ve výši čtyřiceti procent. Při zájmu nižším než osmdesát procent se sleva na byty nevztahuje,“ konstatovala mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. Město by od nájemníků při padesátiprocentní slevě mělo obdržet téměř 43 milionů korun. Zatím je od občanů připsáno na účet přes 23 milionů. Pokud by účast při odkoupení bytů nebyla stoprocentní, museli by i ti, co již částku uhradili, rozdíl doplatit.