Jak to nyní chodí na rozhledně Bramberk ví nejlépe Emil Kasal. Prodává tu vstupenky, limču, turistické známky, pohlednice i mapy a někdy si i povídá s kolemjdoucími.

Jak probíhá den na Bramberku?

Hlavně záleží na počasí, větru a dešti poručit neumíme. Jsou momenty, kdy je krásný výhled na Ještědský hřeben, ale nejsou vidět Krkonoše, a za dva dny naopak. Dnes je zrovna nádherný výhled.

Co vás do kamenné rozhledny přiválo?

Bydlím na Smržovce. Paní zastupitelka z Obecního úřadu Lučany mě oslovila jako pracujícího důchodce a místního znalce. Vzal jsem to.

Vybavujete si chvíli, kdy jste přišel na Bramberk úplně poprvé?

Ve Smržovce jsem se narodil, ale bydlel jsem v Liberci a jezdil závodně na běžkách. Tak jsem se pochopitelně mnohokrát zastavil na občerstvení ve zdejší restauraci. Museli jsme někdy dokonce čekat na volná místa. Tak tu bývalo plno. Vyhlášené místo.

To je starší historie, tu starou si nikdo nepamatujeme. Z té novodobé, co považujete za zlomový moment?

Asi rozvod manželů, kterým Bramberk patřil. Další nový majitel nic nového pro Bramberk neudělal. Poté následovalo uzavření na pět let. Pak Lučany získaly věž do vlastnictví, takže už máme nová okna, bude nové schodiště. Aby stav byl alespoň takový jako před třiceti lety.

Na co vy se těšíte?

Až Bramberk bude v takovém stavu jako před třiceti nebo čtyřiceti lety. Bylo to tu nádherné! Mám v krvi Jizerské hory, mám rád hlavně zimu, kdy se pořádají maratóny a závody. Třeba Jizerskou 50 jsem sám jel dvanáctkrát.

Pomoci může každý

Sobotní odpoledne bude od 14 hodin patřit přímo na rozhledně Bramberk benefici, během níž na ni bude každý moci přispět. Zahrají Alabama, Vejpuci, Skupina s nástroji a Stand Band.

Připraven je i další bohatý program, na rozhlednu bude jezdit výletní vláček z Horního Maxova od kostela. V průběhu akce bude možné koupit různé suvenýry, zajištěn je i program pro děti.

Benefice má městu pomoci splatit úvěr, který si na koupi rozhledny vzalo. Zájem o rozhlednu, která je projektovaná známým jabloneckým architektem Robertem Hemmrichem, od roku 2010, kdy se Lučanům podařilo rozhlednu opravit a zpřístupnit veřejnosti, neustále roste.

Během sezóny na ni vystoupá asi 7000 lidí. Letos se Lučanům podařilo v dražbě získat kamennou rozhlednu do svého vlastnictví. A věži se blýská na lepší časy.