Když na začátku století opouštěli poslední lékaři objekt, mělo s ním město Jablonec velké plány. Měl tu vzniknout hospic, luxusní domov důchodců, městem se ale valily fámy o tom, že z velké budovy bude ubytovna pro nepřizpůsobivé nebo pro migranty z Afriky a arabských zemí.

Nestalo se. Budoucnost bývalé dětské nemocnice je stále nejistá. Opuštěnou a chátrající budovu v Bezručově ulici se městu během několika let třikrát nepodařilo prodat. „Objekt nyní neprodáváme, je zakonzervován, staráme se jen o havarijní stavy a sekání zahrady,“ přiblížila mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Jak potvrdili místní lidé, dvakrát třikrát za rok se zahrada bývalé nemocnice opravdu seká. „Ale bývá tady bordel. Už několik týdnů je tamhle u vrátek hromádka nějakého oblečení a bot. Dřív jsme měli strach, že se tady zabydlí bezdomovci, ale většinou je tady klid,“ poznamenala procházející starší paní. Její přítelkyně potvrdila, že se v místě narodila a v na začátku 70. let minulého století tu podstoupila trhání mandlí. „Takový hodný doktor, ale už jsem zapomněla jméno.“

Budovu na začátku současného století chvíli držela pražská společnost Jardin Property. Jenže v roce 2011 město budovu koupilo zpět za 10,7 milionu. O dva roky později byla nemocnice opět k mání. Jenže zájemce těsně před koupí od svého záměru upustil.

Naopak, kolem objektu se vynořila celá kopa spekulací. Když tu v roce 2015 proběhlo cvičení policie, Českého červeného kříže, Vězeňské služby a dalších složek, sousedé se báli, že sem míří migranti. V té době totiž kulminoval jejich příchod do Evropy a hovořilo se o povinných kvótách pro přidělování imigrantů jednotlivým státům.

Naposledy měl objekt naději v roce 2016. Jablonečtí zastupitelé totiž prodej nemocnice svým hlasováním odmítli a zrušili výběrové řízení. Jedním z důvodů byla obava vedení města, že firma, která měla nemocnici odkoupit, by nemusela dodržet jednu z podmínek prodeje. A to, že v areálu skutečně vznikne domov pro seniory.

Prodej tehdy nedoporučil zastupitelům ani Výbor pro hospodaření s majetkem města. Negativní verdikt vydal také právník magistrátu Jiří Kučera. Ten v podkladech, o kterých zastupitelé hlasovali, psal, že firma městu předložila tři protinávrhy smlouvy a vypustila z nich vybudování domu pro seniory zejména s Alzheimerovou chorobou.

S prodejem tehdy nesouhlasila ani opozice. „Celý ten projekt ve mně vzbuzoval velkou nedůvěru. Například se lišila vizualizace budoucího objektu od původního projektu, navíc uchazeč o koupi často měnil své podmínky,“ vzpomněl si jablonecký zastupitel Jakub Macek.

Před lety se hovořilo také o tom, že by tady mohl vzniknout hospic. Ten ale v lednu otevřeli v sousedním Liberci. A tak si objekt žije dál svým smutným poklidným životem.

S obdobnou budovou na okraji města si před lety poradil Liberecký kraj. Další někdejší porodnice, kterou zavřeli v roce 2001, se po letech podařilo prodat jablonecké skupině Jablotron za 15 milionů korun. Společnost deklaruje, že hodlá objekt zbourat a na místě vystavět nový objekt.

Historie objektu dětské nemocnice

Krátce před rokem 1930 již nevyhovoval svému účelu původní kojenecký ústav spojený s porodnicí, kterou využívala chudší vrstva obyvatelstva. Nacházel se v objektu, jež pro tyto účely daroval městský zastupitel Konrad Jäger. Dům stál v ulici Glasschleiferstrasse (dle historické mapy dnes také ulice Petra Bezruče). Nedostatečnost zařízení vedla k rozhodnutí postavit nový kojenecký ústav, respektive dětský domov pro kojence a batolata a také porodnici, která nebude sloužit už jen Jablonci, ale i pro potřeby širšího okolí.

Některé historické prameny uváděly, že autorem projektu byl architekt Robert Hemmrich. Mimochodem letos slavíme 140. výročí jeho narození. Později se ale ukázalo, že skutečným autorem projektu byl Josef Ulbrich.

Nový objekt byl zkolaudován 26. října 1931. Jako porodnice se využíval až do šedesátých let minulého století. Později se z budovy stala dětská nemocnice, kterou si mnozí Jablonečané pamatují.