„Původní rozvody tepla, elektřiny i vody už jsou ve strašném stavu a radiátory praskají. Začala nám také vypadávat okna,“ líčí ředitel Základní školy v Desné Stanislav Jirouš jen některé ze základních problémů, které trápí starou školní budovu.

Objekt, kam dochází dvě stě padesát žáků, označují ředitel školy i desenský starosta za časovanou bombu. V nejhorším stavu byla tělocvična. Městu se ale loni podařilo získat potřebné miliony a pravděpodobně už v květnu budou moci žáci při tělesné výchově vyběhnout do nových moderních prostor.

Jenže rekonstrukci nutně potřebují i učební pavilony a na jejich přestavbu zatím město peníze nemá. Připravený projekt si přitom vyžádá dalších 140 milionů.

„V současné době jednáme o možnosti dotace od státu, abychom mohli rozjet další etapu, kterou by byla rekonstrukce pavilonu pro druhý stupeň. Na druhou etapu potřebujeme zhruba pětapadesát milionů. Peníze sháníme, kde se dá, proto jsme také zvlášť podali žádost o dotaci do operačního programu životního prostředí. Díky ní bychom mohli alespoň zateplit fasády a střechy a vyměnit okna,“ řekl Deníku starosta Desné Marek Pieter.

Nejpozději v červnu by město mělo vědět, jak v obou řízeních dopadlo. „Stavbu, stavební povolení i dodavatele máme zajištěné, takže když se podaří peníze získat, mohly by se stavební práce na pavilonu pro druhý stupeň rozjet už o letních prázdninách, což by bylo ideální,“ poznamenal starosta.

Žáci druhého stupně se budou muset připravit na nepříjemná omezení, která se jich dotknou více než tomu bylo v případě dočasně uzavřené tělocvičny.

„Při rekonstrukci učebního pavilonu by se část žáků druhého stupně musela přesunout do pavilonu pro první stupeň, kde máme některé volné učebny, a další část potom do budovy bývalé zvláštní školy. Bude to samozřejmě komplikované a nastane problém s tím, že nebude možné využívat odborné učebny, ale musíme to vydržet, výsledek bude stát za to,“ poznamenal Stanislav Jirouš.

Malí žáci měli provizorní tělocvik


Právě do budovy bývalé zvláštní školy docházeli žáci na tělocvik během doby, kdy tělocvična procházela rekonstrukcí. „To bylo také složité, ale poradili jsme si. Přes zimu žáci hodně jezdili lyžovat a těm menším jsme udělali provizorní tělocvičny ve volných třídách pro první stupeň. A v posledních dnech už nebyl problém chodit ven na hřiště,“ podotkl ředitel.

Tělocvična, která se do konce dubna dočká kolaudace, prošla kompletní rekonstrukcí. Pavilon trpěl především neúnosnými úniky tepla, dřevomorkou a stářím, které poznamenalo prakticky všechny její části.

Tělocvična má nyní nové rozvody, instalace, podlahy, obklady, šatny, sprchy i WC. Dispozice zůstaly stejné, to znamená malá a velká tělocvična a posilovna.

První etapa: Třicet čtyři miliony

Náklady na první etapu celkové rekonstrukce školy se vyšplhaly na 34 miliony korun, z toho čtyřiadvacet milionů se městu podařilo získat ze státního rozpočtu.
Stavební práce se rozdělí celkem do tří etap. Kompletně hotovo by mělo být do konce roku 2012.

„Tento termín se ale samozřejmě váže na to, jak se městu podaří zajistit finanční krytí ze státního rozpočtu,“ poznamenal Marek Pieter.
Důvodem k tak rozsáhlým opravám bylo především stáří školy.

Objekt vznikl v letech 1976 až 1977 a v poslední době se výrazně začaly zvyšovat provozní náklady i investice do oprav.