Sebelepší teoretické znalosti nemohou vyvážit jednu jedinou praktickou zkoušku. Na to sázejí jablonečtí zdravotníci Českého červeného kříže. Připravují speciální kurz poskytování první pomoci malým dětem.
„K dospělému Adamovi, na kterém se výborně trénuje dýchání z úst do úst a masáž srdce, nám v létě přibylo miminko Evička,“ uvedla Helena Ungermannová, ředitelka Oblastního spolku ČČK. Je sice lepší mít alespoň Adama než nic, ale pro praktický nácvik poskytování první pomoci malým dětem se nehodí.
Největší rozdíl je totiž nejen v kapacitě vdechovaného vzduchu do dítěte, jeho frekvenci, ale i postupu. „Jsou to jiné anatomické poměry,“ vysvětlil Miroslav Gorčík, šéf lektorského sboru oblastního spolku ČČK.
Nejenže se miminkům vdechuje současně do úst i nosíku, ale hlavně pouze obsah vzduchu z úst zachránce. Evička umí simulovat i cizí těleso v dýchacích cestách. „I vlastní oživování je proti Adamovi jiné. Masíruje se jen dvěma prsty a s jinou frekvencí. Prostě musí se to vyzkoušet,“ shrnul Gorčík.
„Kurzem pro maminky a ostatní zájemce v žádném případě nechceme vyvolat strach a emoce, ale hloupé náhody prostě existují,“ míní Ungermannová. Nemusí se totiž zákonitě jednat o dítě vlastní. Statistiky hovoří jasně. Pět procent výjezdů sanitek je právě k malým dětem. Pár minut první pomoci vyškoleného laika před příjezdem profesionálů může zachránit život.
„Náklady na kurz, který se koná u nás ve Spolkovém domě 18. října jsou sice dvě stě padesát korun, ale bez dotace by stál podstatně víc,“ poznamenala Ungermannová. Že je to „pakatel“ potvrzuje skutečnost, s jakým zájmem se setkal loňský kurz ještě bez možnosti praktické výuky na Evičce.