Plynulost dopravy, to je hlavním cílem firmy Autron, která se inspirovala jižní Evropou a vytvořila zpomalovací semafory s radarem. Úkol semaforu je prostý. Zastavit řidiče, kteří nedodržují předepsanou rychlost jízdy.
„Semafor máme od začátku května na příjezdové silnici do města u školy. Zatím jsme s ním spokojeni a nestalo se nám to, že by vznikly například kolony. Naopak doprava je bezpečnější,“ řekl vedoucí odboru dopravy Městského úřadu ve Voticích Vladimír Korec s tím, že v minulosti zde měli zpomalovací pruhy a ty kvůli nadměrnému hluku a opotřebení museli odstranit.
Semafor funguje tak, že pokud řidič pojede více než je povolená rychlost zůstane svítit červená, v opačném případě nechá automobil plynule projet. „Radar zaznamená auto ve vzdálenosti kolem 150 metrů. Chceme docílit plynulejší dopravu při příjezdu do obcí,“ sdělil jednatel společnosti Autron Radomil Seiml. Předběžné studie navrhují umístit semafor v ulici Turnovská v Jablonci nebo v Proseči. To záleží na přístupu a finančním rozpočtu města Jablonec.
Někteří řidiči se však obávají také toho, že vzniknou zbytečné kolony a provoz se tak zbrzdí. „Celý rok jsme zkoumali modelové situace. Kolony se tvořit nebudou, protože je nastaven časový interval,“ doplnil Radomil Seiml.