Dva roky práce na revitalizaci centrální soustavy tepla v Jablonci se chýlí ke svému závěru. Více než dva tisíce domácností a padesátka institucí bude na konci října topit nově, ale také levněji.

Ceny za teplo po revitalizaci klesnou odběratelům na 510 580 korun i s DPH za gigajoule. Přitom ještě před třemi lety patřilo teplo v Jablonci k nejdražším v republice, gigajoule vyšel zákazníky na téměř devět set korun. „Měla jsem na sídlišti ve Mšeně byt 3+1 a topila jen ve dvou místnostech. Cena tehdy byla otřesná a tisíce jenom létaly. Ani se nedivím, že si lidé začali stavět vlastní kotelny," zavzpomínala jednatřicetiletá Lenka.

Nyní se však ukazuje, že tah s odkoupením teplárny a revitalizací přináší své ovoce. „Situace byla neudržitelná, technologie vysoce ztrátová a před kolapsem, ceny závratné. Proto jsme se rozhodli teplárnu koupit a zahájit revitalizaci," řekl jablonecký primátor Petr Beitl.

Projektovaná cena druhé etapy byla 150 milionů korun, z aktuální situace však vyplývá, že skutečná investice bude o něco nižší. Revitalizaci financuje Jablonecká energetická (JE) z vlastních zdrojů, přičemž až 30 % investičních nákladů by mělo být hrazeno z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). „K dispozici máme také možnost financování prostřednictvím směnečného programu Komerční banky," uvedl Miloš Vele, předseda představenstva JE.

Ovšem díky úsporným opatřením a dobrému hospodaření firmy tuto finanční zálohu nemusí využívat. „Úplně spokojený budu, až budeme mít vše přepojeno, což by mělo nastat do 31. října. I následně budou probíhat drobné úpravy v objektech, ale na dodávku teplé užitkové vody a tepla to nebude mít žádný vliv," informoval Petr Roubíček, ředitel Jablonecké energetické (JE).

Navíc v soustavě jsou ještě rezervy pro případné další připojení některých zájemců. „V současné době disponujeme určitou volnou kapacitou a v některých lokalitách jsme tedy schopni připojit nové zákazníky. V Jablonci je řada domů, které přešly na nezávislé kotelny před zhruba deseti lety a jejich kotle jsou již na hranici životnosti. Právě pro ně může být návrat k CZT vhodnou alternativou," popsal dále Roubíček.

Ač výstavba nových kotelen stále probíhá, zůstávají klienti připojeni na centrální zásobování teplem a nemusí se bát, že by jejich komfort ovlivnilo současné ranní chladné počasí. Říjnové odpojení a přepojení bude trvat pouze nezbytně nutnou dobu.