Řešit složitou situaci kolem centrálního vytápění teplem v Jablonci měla pomoci studie společnosti City Plan. Ta byla nyní podrobena důkladnému posudku. „Posudek společně zpracovaly společnosti Enviros a Evosa. Předložily je Poradnímu výboru pro energetiku,“ uvedla Jana Fričová, tisková mluvčí jablonecké radnice.

Posudek se zaměřil na dvě varianty budoucího možného způsobu vytápění města. První varianta počítá s vlastnictvím sítě v rukou JTR, která vytvoří osm nových plynových kotelen.

Ve druhé variantě, takzvané rizikové, se odpojí velcí odběratelé od sítě a přejdou na zemní plyn. Společnosti JTR zůstanou jen ti sekundární, přičemž do každé současné centrály bude instalován nový plynový zdroj. „V první variantě potrvá přestavba tři roky. Další náklady si vyžádá demontáž parovodů,“ upřesnila Jana Fričová.

Při druhé variantě hrozí několik závažných problémů. Největší dopad pro JTR by měla ztráta trhů, která se po případném odpojení velkých odběratelů jeví jako nezvládnutelná. „Z pohledu města se zde objevují dvě zásadní rizika. Neřízený rozpad sítě Centrálního zásobování teplem a zhoršení kvality ovzduší v případě, že palivem v nových kotelnách nebude jen zemní plyn,“ dodala Fričová.

Od začátku listopadu zaplatí někteří zákazníci JTR až 693 korun za gigajoul tepla. „Cena tepla je vysoká, ale jestli je oprávněná, zjistíme až po prostudování posudku,“ sdělil Jiří Čeřovský, opoziční zastupitel a bývalý starosta Jablonce. Podle jeho slov je jasně hmatatelná hrozba rozpadu CZT, pokud se odběratelé rozhodnou pro jiné druhy vytápění. „Ovšem rozpad Centrálního zásobování teplem je nevratným krokem,“ varoval Čeřovský, který se neodvažuje předjímat ceny energií do budoucna.

Ceny tepla se nyní dostávají i do Poslanecké sněmovny. Postaral se o to poslanec za Liberecký kraj Libor Ježek. Ten situaci v Liberci a Jablonci hodnotí jako exemplární případy předražování tepla. Teplárny v obou městech jsou zčásti ovládané společností MVV Energie CZ.