Stalo se vám při přestupování, že jste místo autobusu zahlédli už jen jeho koncová světla? Takové situaci by měl už brzy zamezit centrální krajský dispečink.

Nová služba bude od příštího roku postupně koordinovat vlakové i železniční spoje, které v kraji provozuje hned několik autobusových dopravců i České dráhy. Do projektu by měly být v první fázi zapojeny regionální autobusy společností BusLine, ČSAD Liberec, ČSAD Česká Lípa, COMPAG CZ a vlaky Českých drah.

Cílem je postupně zahrnout do služby i ostatní dopravce železniční a regionální autobusové dopravy. „V případě zájmu je možné integrovat do dispečinku i městskou hromadnou dopravu," doplnil krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

Jak bude systém fungovat?

„Informace o tom, kde se pohybují vozidla v reálném čase, budou mít k dispozici řidiči jednotlivých spojů, výpravčí i dispečeři na železnici," popsal ředitel společnosti Korid Jiří Hruboň. Pracoviště bude sloužit i jako kontaktní místo pro objednávku radiobusů.

Na cestu s tabletem

Od května příštího roku pomocí tabletu nebo chytrého telefonu cestující zjistí nejen jízdní řády, jako dnes, ale i aktuální informace o příjezdu do libovolné zastávky včetně případného aktuálního zpoždění a skutečného nasazení bezbariérově přístupných vozidel.

Na přelomu roků 2016 a 2017 se předpokládá zahájení nepřetržitého provozu centrálního dispečinku. „Jeho pracovníci budou moci řešit veškeré mimořádné události v dopravě jako třeba dopravní nehody nebo sněhovou kalamitu a minimalizovat jejich dopady na cestující," doplnil Hruboň.

Kraj si od nové služby slibuje zvýšený zájem o cestování veřejnou dopravou. „Vidím v tom kvalitativní posun. Veřejná doprava stojí kraj ročně půl miliardy, což je 20 procent všech peněz od daňových poplatníků. Pevně věřím, že se v Libereckém kraji dočkám aplikace, kterou mám ve svém mobilním telefonu staženou z Bruselu. Když si ji otevřete, tak vidíte, která zastávka je nejblíž, za jak dlouho tam přijede která linka a kam jede," řekl k novince liberecký hejtman Martin Půta.

Veřejnou dopravu využije ročně v Libereckém kraji asi 25 milionů lidí. Kraj dává do dopravy 614 milionů korun, z toho 93 milionů získá od státu, 25 milionů připlácejí samotné obce. Tento rozsah by měl být zachován i v příštím roce.