V rámci centrálního sportovně rekreačního areálu na Bedřichově vznikne i Vzdělávací a informační centrum státního podniku Lesy ČR. „Předpokládáme zahájení prací na jaře příštího roku, hotovo by mělo být na podzim dalšího roku,“ uvedl Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR.

Dva objekty spojené vstupní halou by měly stát kolem dvaceti miliónů korun. Státní podnik na výstavbu použije jen své vlastní zdroje.

Centrum nabídne během školního roku týdenní pobytové akce žáků základních a středních škol nejen z Liberecka. Spádová oblast centra zahrnuje i okresy Jičín, Nymburk, Mladá Boleslav, Ústí nad Labem nebo Prahu.

Školám budou nabízeny programy zaměřené na les, lesní hospodářství, ochranu přírody nebo myslivectví. „Součástí projektu je vybudování několika exkurzivních tras, malých naučných stezek, v okolí Bedřichova,“ doplnil Boublík.

Lesy ČR a projektant Martin Rajniš z architektonické kanceláře e–Mrak se museli vyhnout lokalitě s archeologickým nálezem Sklárna Bedřichov. Při přepracování projektu odklonili kanalizaci mimo kulturní památku.

„Proto není ani archeologický průzkum nařízen, nicméně po dobu stavby bude prováděn archeologický dohled,“ vysvětlil mluvčí státního podniku.

Projekt Martina Rajniše počítá stejně jako v případě projektu celého sportovního areálu Bedřichov s využitím přírodních materiálů, zvláště dřeva.

„Je to balada o velkých kamenech a tlustých kmenech. Snažili jsme se vyhnout už i řezání na pile, použili jsme kmeny přímo z lesa, jen s odstraněnou kůrou, a doplnili jemnějšími konstrukcemi. Doufáme, že tenhle skandinávsko kyklopský způsob stavění může být pro horaly z Jizerských hor přirozený a že je snad potěší,“ popsal architekt na webových stránkách architektonické kanceláře.

Nad objektem s klasickou sedlovou střechou je záměr vybudovat sezení pro návštěvníky akcí v lyžařském centru.

Centrum Lesy ČR

- financováno z vlastních zdrojů (20 milionů Kč)

- bude součástí moderního lyžařského areálu
- školení povedou: lesní správy, CHKO Jizerské hory nebo Společnost pro Jizerské hory o. p. s.