Již deset Cen města Jablonce nad Nisou PRO MERITIS udělili významným osobnostem zastupitelé. Letos si před Novoročním koncertem v jabloneckém Městském divadle přišli pro toto nejvyšší městské ocenění z rukou primátora Petra Beitla Jan Strnad a Jan Vízek.

V úvodním projevu primátor bilancoval uplynulý rok a vyzdvihl zejména ukončení procesu revitalizace topné soustavy, čímž odstartovala nová etapa jabloneckého teplárenství. Jmenovitě také poděkoval 18 jabloneckým zastupitelům, kteří svým hlasem celý proces odkupu a následné revitalizace jablonecké teplárny umožnili.

Nominace laureátů Ceny Pro meritis za rok 2016 vzešly z loňské výzvy na zasílání návrhů na ocenění jabloneckých medailí Gratias Tibi Ago, které se udělovaly na Galavečeru vloni v září.

Při přebírání ceny Jan Strnad, galerista Městské galerie MY, vzpomněl na své spolupracovníky a výtvarníky, kteří se spolu s ním podíleli na vzniku galerie, která právě v letošním roce oslaví 25 let své existence. „Rád bych se s nimi podělil o tuto cenu a minimálně její polovina patří mojí ženě," řekl mimo jiné.

I Jan Vízek, zakladatel a první ředitel České mincovny, při přebírání svého ocenění poděkoval své ženě a také svým bývalým kolegům a spolupracovníkům. Přímo na jeviště mu pak jménem České mincovny přišel poděkovat výrobní ředitel Stanislav Bachtík.

Hudební program obstarala, stejně perfektně jako každý rok, Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Istvána Dénese s mezzosopranistkou Editou Adlerovou. Ta se také skvěle zhostila české státní hymny v úvodu slavnostního večera.

Statutární město Jablonec nad Nisou si Novoročním koncertem od roku 2012 připomíná výročí vzniku samostatné České republiky 1. ledna 1993.

Jan Vízek

Jan Vízek, zakladatel a první ředitel České mincovny, z rukou primátora Beitla převzal cenu Pro Meritis za úspěšné uvedení první české mincovny mezi evropské a světové mincovny. Svojí existencí jablonecká Česká Mincovna obohatila spektrum jabloneckého průmyslu a přidala Jablonci přízvisko „mincovní město". Narodil se v Žantově u Nového Bydžova. Vystudoval vysokou školu ekonomickou. Na Jablonecko jej přivedla práce na GŘ Bižuterie.

Jan Strnad

Jan Strnad, galerista Městské galerie MY, cenu Pro Meritis získal za dlouhodobý a významný přínos v oblasti propagace města a Jizerských hor, za prohlubování povědomí obyvatel o zdejší historii a tradicích, za rozsáhlou publikační a výstavní činnost a systematické budování Městské galerie MY jako kulturní instituce města. Narodil se v Semilech. Vyučil se rytcem a cizelerem, vystudoval umělecko průmyslovou školu a vysokou školu.